Koriandr: Léčivé vlastnosti a použití v kuchyni

Koriandr

Koriandr (Coriandrum sativum) je velmi oblíbená rostlina, kterou používáme jako bylinku i druh koření. Je známý hlavně jako doplněk k asijským pokrmům, avšak čím dál více jej používáme i v české kuchyni. Kromě toho získala tato bylinka uplatnění také v přírodní medicíně. Čerstvé listy koriandru jsou bohaté na vitamíny A a C, přírodní antioxidanty, které bojují proti volným radikálům a jsou odpovědné třeba za zrychlení stárnutí tělesných buněk. Obsahují také vitamíny B a vitamin K, jež stojí za správným srážením krve. Koriandr poskytuje minerály: železo, hořčík, zinek, draslík a vápník.

Účinky koriandru – listů

Bylina má příznivý účinek na kardiovaskulární systém a udržuje správnou hladinu cholesterolu v krvi, proto je cenná při prevenci aterosklerózy nebo srdečních chorob. Podporuje chuť k jídlu a chrání před rakovinou tlustého střeva. Léčivý účinek koriandru získal uznání, protože má silný očistný účinek na tělo. Detoxikační vlastnosti koriandru jsou užitečné při všech druzích detoxikačních diet a jako podpora pro správné fungování žaludku, střev a jater. Koriandr také stimuluje laktaci u kojicích žen.

Koriandr semena

Koriandr semena: Zdroj obrázku Pixabay

Účinky semínek koriandru

Léčivé vlastnosti semen koriandru lze využít po jejich vaření ve vodě, často s přídavkem medu a citronu. V této formě pomáhá infuze semen koriandru při zažívacích potížích a plynech. Semínka obsahují taktéž vlákninu, které je vhodná ke zlepšení trávení. Nastrouhaná semínka s přídavkem lněného oleje lze použít jako obvaz na popáleniny. Koriandr je také antifungální a pomáhá léčit vředy. Jako bylina se používá při léčbě hemoroidů, při revmatických bolestech a při výrobě projímadel.

Na co si dát pozor

Koření se nedoporučuje těhotným ženám a dětem do 12 let. Nadměrná konzumace semen koriandru může způsobit nevolnost a bolesti hlavy. Koriandrový olej na druhé straně způsobuje přecitlivělost pokožky na sluneční záření.

Koriandr v kuchyni

Koriandr je v kuchyni ceněn pro svou intenzivní, výraznou vůni a specifickou anýzovou a orientální chuť. Je to koření, které se v asijské (indické, thajské) kuchyni objevuje velmi často. Chuť koriandru ve formě semen se liší od chuti listů – je jemná, sladká a harmonizuje s citrusovou vůní. Semena se používají jako přísada do sladkých pokrmů, například perníků, koláčů s kořením. Chcete-li zvýraznit silnou vůni, semena zahřejte a poté je rozdrťte v hmoždíři. Listy se často používají zaměnitelně s petrželkou.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/coriander-benefits

Koriandr: Zdroj náhledového obrázku Pixabay