Kortizol: hormon, který může ovlivnit hubnutí
Kortizol patří mezi glukokortikoidy, které produkuje kůra nadledvin. Jedná se o stresový hormon, který je uvolňován v případě, že zažíváme nějaké chronické emoční napětí či stres. Kortizol je poměrně důležitá součást lidského těla. Má schopnosti zvyšovat krevní tlak, což má v situacích, které vyžadují fyzickou aktivitu, pozitivní účinek, protože to zlepšuje okysličování pracujících svalů. Svaly jsou tak schopny pracovat déle. Kromě toho má kortizol protizánětlivé účinky.
Cirkadiánní rytmus
Většina hormonů v lidském těle jsou vylučovány po celý den v určitých rytmech. Nejinak je tomu u kortizolu. Nejvyšší koncentrace tohoto hormonu zaznamenáváme ráno mezi šestou a osmou hodinou, kdežto nejnižší obvykle ve večerních hodinách mezi dvacátou třetí a čtvrtou hodinou ranní. Kortizol je ovlivňován spánkem. Pokud má někdo problémy se spaním, užívá obvykle léky, které obsahují melatonin – což je také hormon, který usnadňuje usínání. Avšak umělým doplněním melatoninu můžeme bohužel zvýšit i množství kortizolu.
Přebytek kortizolu
Krátkodobé zvýšení hladiny kortizolu je pozitivní. Bohužel chronický přebytek tohoto hormonu zvyšuje dlouhodobě krevní tlak, což vede k další onemocněním (infarkt myokardu či cévní mozková příhoda). Taktéž vznikají problémy při učení se nových věcí. Chronický nadbytek kortizolu má také souvislost s obezitou a slabým imunitním systémem.
Foto: Pixabay
Nedostatek kortizolu
Při poškození kůry nadledvin (jako následek tuberkulózy, autoimunitních chorob či rakoviny) může být množství produkovaného kortizolu nedostatečné. Projevuje se to zvýšenou únavou, bolestmi břicha, úbytkem hmotnosti a nevolností. V extrémních případech vede nedostatek kortizolu ke smrti.
Přibývání na váze
Pokud trpíte dlouhodobým stresem, projeví se to zvýšením hladiny cukru v krvi. Díky tomu slinivka břišní začne vylučovat vyšší množství inzulínu – což je hormon, který preferuje tukové buňky. A to vede k vytvoření břicha. Kortizol a testosteron (mužský pohlavní hormon) si vzájemně konkurují. Potlačení funkce testosteronu může znesnadnit vývoj svalové tkáně (snížit účinky cvičení).
Kortizol a hubnutí
Lidé, kteří jsou ve stresu, často sahají po kalorických jídlech – zejména těch sladkých. Pokud je tento stres krátkodobý, dochází k fyziologickému potlačení hladu. Pokud je ale stres dlouhodobý (chronický), stimuluje chuť k jídlu. Pokud tedy změna stravovacích návyků způsobí velké napětí, je zapotřebí vyhnout se takto náhlé změně. V tomto případě by měl být přechod na zdravé stravování postupný. Při hubnutí je dále důležitý kvalitní spánek. Nevyhýbejte se sacharidům, přijímejte je ale ve zdravé formě. Vzdejte se jednoduchých cukrů (sušenky, koláče, buchty, cukrovinky) a přijímejte ty složité (celozrnné výrobky, zelenina atd.).
Zdroj: https://www.domzdrowia.pl/artykul/kortyzol-i-jego-wplyw-na-odchudzanie-1626
Foto: Pixabay