Krátký průvodce různými druhy mouky

Špaldová mouka

Hladká, hrubá, polohrubá, celozrnná, vícezrnná, špaldová, žitná… na trhu je spousta druhů mouk. Mohou mít různé použití a různé množství vlákniny. Ne všechny mouky se dají nahrazovat jedna za druhou. Jak je můžeme rozdělovat a co od nich očekávat?

Bílá vs. celozrnná mouka

Základním způsobem rozdělení bude celozrnná mouka a klasická bílá. Rozdíl je v tom, jaká část zrna byla na přípravu mouky připravena. Pokud bylo použito celé zrno včetně slupky, pak se jedná o celozrnnou mouku. Ta nemusí být tak hladká, jako klasická bílá mouka, obsahuje ale více minerálů a vitamínů, které jsou ukryty právě v obalu zrna. Celozrnná mouka je také lépe stravitelná. Bílá mouka byla připravena z oloupaných zrníček, tudíž přichází o celou řadu minerálů a vitamínů.

Pečivo

Foto: Pixabay

Mouka s lepkem vs. bezlepková mouka

Zatímco mouku s lepkem všichni velmi dobře známe, ty bezlepkové jsou tak trochu záhadou. Mezi mouky s lepkem patří klasické pšeničné nebo žitné varianty. Bezlepkové mouky mohly být vyrobeny z různých plodin a oříšků. Pokud se rozhodneme použít je ke zpracování těsta, budeme muset počítat s tím, že výsledné těsto bude mít trochu odlišné vlastnosti. K jeho zpracování bude zapotřebí větší množství tekutin. Jaké jsou nejoblíbenější druhy bezlepkových mouk, které stojí za vyzkoušení?

  • Pohanková mouka – má přirozeně sladší chuť, proto se hodí zejména pro přípravu sladkého pečiva, například na palačinky. Podporuje trávení, obsahuje antioxidanty a spoustu vitamínů a minerálů.
  • Jáhlová mouka – ideální pro ty, kteří trpí nedostatkem železa. Obsahuje vitamíny skupiny B, ale také minerály, jako je například fosfor. Využijete je pro přípravu sladkých i slaných jídel. Vhodná je i k zahušťování pokrmů.
  • Mandlová mouka – známá je zejména při přípravě francouzských makronek, využít ji ale můžete mnohými jinými způsoby. Protože chutná po mandlích, využijete ji zejména pro sladké pečení. Mandle obsahují spoustu prospěšných vitamínů a minerálů a navíc snižují hladinu cholesterolu.
  • Další druhy – sáhnout můžete ale také po dalších druzích, jako je rýžová, kukuřičná, kokosová, cizrnová a spoustu dalších mouk. Jednotlivé mouky můžete také kombinovat.

Lepkové druhy mouk

Většina domácností má doma klasickou pšeničnou mouku, a to hned ve třech podobách: hladkou, polohrubou a hrubou. Každou z nich můžeme použít na různé účely a do různých druhů těst. Avšak některé mouky, které obsahují lepek, mohou být o něco výživnější, než pšeničné. Obsahují totiž více minerálů či bílkovin. Zde jsou některé z nich:

  • Ovesná, ječná a žitná – všechny tyto mouky obsahují méně lepku a více prospěšných látek. Většinou je ale potřeba smíchat je s jinými druhy mouky, protože hrozí, že by těsto bylo příliš těžké.

Zdroj: https://zena-in.cz/clanek/na-chleba-i-na-buchty-nechte-se-inspirovat-zakladnim-pruvodcem-svetem-mouk

Foto: Pixabay