Křeče v nohou jsou příznakem přetížení i vážných onemocnění
Křeče v nohou jsou nepříjemnou a bolestivou zkušeností. Často se vyskytují u sportovců, těhotných žen nebo u těžké fyzické práce. Jejich příčinou je obvykle porucha elektrolytů (čili nedostatek mikroživin). I když se křeče připisují nedostatku hořčíku, mohou být způsobeny nízkou hladinou sodíku, vápníku, draslíku nebo také dehydratací. Takže na vině mohou být i nedostatky ve stravě. Z léků mohou ke křečím přispět především diuretika (odvodňovací léky).
Křeče v nohou odstraníte stáním na špičkách
Křeče jsou v podstatě smrštěné svaly. Pokud se křečí chcete co nejrychleji zbavit, pokuste se svaly protáhnout. To se vám v případě křečí lýtek může podařit stoupnutím na špičky. Dalším způsobem je to, že uchopíte nohy ze strany palce a přitáhnete ji k sobě. Můžete pohybovat prsty a jemně masírovat chodidlo. I když už nejsilnější bolesti odezní, stále pokračujte v protahování svalů. Křeč by se totiž mohla vrátit. Dejte si na čas.
Na křeče zabírá teplý obklad
Teplo uvolňuje svaly. Proto není od věci si k úlevě od křečí udělat teplý obklad nebo rovnou horkou koupel. Po odeznění příznaků je třeba doplnit elektrolyty do svého těla. To znamená vypít rehydratační tekutinu (dostupná v lékárnách). První pomoc může poskytnout též elektrolytový nápoj určený pro sportovce – k němu se uchylujte, když nemáte k dispozici rehydratační tekutinu.
Pár dní necvičte
Někdy může být nejlepší možností vzdát se intenzívního tréninku. Křeče v chodidlech a nohou, které se často opakují, mohou být způsobeny přetížením. Je potřeba ulevit jim od námahy a nechat je odpočívat. Regenerace je při tréninku velmi důležitá a právě křeče jsou jedním z důvodů. Před samotným cvičením je důležité se zahřát a nezapomínejte na protahovací cvičení mezi tréninky.
Křeče v nohou
Pokud vás křeče v nohou chytají často v noci, může být příčinou porucha krevního oběhu. Tento případ obvykle postihuje starší lidi. Při opakovaných křečích v nočních hodinách je dobré konzultovat svůj stav s lékařem. Ten může provést testy, aby zjistil, jak je na tom váš krevní oběh, zda to nesouvisí s hladinou cholesterolu či aterosklerózou a navrhne vhodný způsob léčby.
Zdroje info:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499895/
https://wylecz.to/uklad-krazenia/skurcze-stop-jakie-sa-przyczyny-skurczow-nog-w-stopach/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/muscle-cramp/diagnosis-treatment/drc-20350825
Foto: Unsplash