Křepelčí maso: nevšední ale velice chutná záležitost
Zatímco kuřecí maso najdeme v každém obchodě s potravinami, pokud bychom zatoužili po křepelčím mase, budeme muset dobře hledat. V supermarketech se toto maso vyskytuje jen velmi výjimečně. A je to škoda, protože se jedná o velice křehké, šťavnaté a chutné maso. Prý je dokonce chutnější, než kuřecí. Chov křepelek má svá úskalí, nicméně vyžaduje mnohem méně místa, než například chov kuřat.
Křepelčí vejce
Také křepelčí vejce jsou považována za pochoutku. Jsou malá a pěkně skvrnitá. Chutnají velice podobně jako slepičí vejce, v podstatě ani nepoznáte rozdíl mezi nimi. Obsahují však o něco více živin. Abyste nahradili jedno slepičí vejce, budete potřebovat dvě malá křepelčí vejce. Sběr křepelčích vajec je poněkud složitější, než je tomu u slepičích vajec. Zatímco slepice snáší svá vejce na člověkem určené místo, křepelka si najde místo na zahradě. Toto místo může být dobře skryté, takže chovatel musí pozorovat své křepelky, aby vejce našel.
Křepelčí vejce: Zdroj obrázku Pixabay.com
Chov ve tmě
Velcí chovatelé, kteří se rozhodli chovat křepelky pro maso, zvolili metodu, kdy je udržují v temnotě. Důvod je prostý: denní světlo nutí křepelky k pohybu. Výsledkem je pak menší křepelka s tužším masem. Pokud jsou ale křepelky v temnu, pak se nehýbají a naopak rychle přibývají na váze. Tento způsob chovu ale není vhodný, pokud byste chtěli také křepelčí vejce.
Kolik masa je na jedné křepelce?
Existují lidé, kteří se křepelce vyhýbají, kvůli její poměrně vysoké ceně a malému množství masa. Mají pocit, že na křepelce budou jenom obírat kosti. Pokud si ale vezmeme poměr masa ke kostem, zjistíme, že toto číslo je velice uspokojivé: dokonce uspokojivější než u kuřat. Pravdou ale je, že křepelky jsou malí ptáci, kteří váží obvykle od 100 do 200 g. Největší je křepelka novozélandská, která dosahuje právě 200 g. Nám známá křepelka polní váží naopak pouhých 100 g.
Nutriční obsah křepelčího masa
V jedné porci (asi 110 g) křepelčího masa je zastoupeno asi 110 kalorií, 19 gramů bílkovin a 5 gramů tuku, včetně 1 gramu nasycených tuků. V křepelčím mase je zastoupen vitamín B (niacin, B-6, riboflavin, thiamin), které jsou zodpovědné za přeměnu jídla, které jíte, na energii. Dále pak je obsažen i vitamín C, který je nezbytný pro tvorbu kolagenu, jenž naše tělo používá pro tvorbu kostí, vazů, cév a šlach. Z minerálů obsahuje fosfor, železo, zinek a hořčík. Fosfor pomáhá při funkci ledvin, růstu buněk a posílení kostí. Železo je nezbytné pro tvorbu hemoglobinu a transport kyslíku celým vaším tělem. Zinek je důležitý pro tvorbu DNA a bílkovin, hojení ran a imunitní funkce.
Křepelka novozélandská: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com