Krokodýlí a sloní trus jako antikoncepce minulosti
Metody antikoncepce dosáhly postupem času současné podoby, kdy nejčastější kontracepcí je ta hormonální. A tak miliony žen po celém světě každý den polyká pilulku, aby zabránily neplánovaného těhotenství. Nejinak tomu bylo v minulosti. I naši předkové byli v této oblasti poměrně vynalézaví. Pojďme se podívat na to, jakým způsobem se oni chránili v intimních chvílích, jak o tom zajímavě napsal historik Vlastimil Vondruška ve své knize Intimní historie.
Starověk: Krokodýlí a sloní trus, ale také nitroděložní tělísko
Pud rozmnožování je dán do vínku všemu živému na Zemi. V životě však existují situace, kdy dítě není na pořadu dne. Egypťanky ve starém Egyptě věřily účinkům krokodýlího trusu, že je ochrání před nežádoucím těhotenství. Naproti tomu v Indii ženy používaly trus sloní. Prostě to, co měly po ruce. Později se jejich metody poněkud zdokonalily a Egypťanky si začaly vyrábět tampony ze svinutého pruhu látky, případně z chomáčů vlny, jež napustily akátovým výtažkem ve kvašeném stavu, olivovým olejem, medem či cedrovou pryskyřicí nebo citronovou šťávu. Všechny tyto přípravky vytvořily v pochvě kyselé prostředí, v němž se spermiím příliš nedaří. K dispozici měly také vaginální čípky, k jejich výrobě používaly výtah z granátového jablka.
O staroegyptském lékařství víme, že bylo na poměrně vysoké úrovni. Není se proto možné divit, že se jako antikoncepce dokonce využívala spirála ze slonoviny, jež plnila funkci nitroděložního tělíska.
Středověk a návrat k amuletům a zaříkávání
Období středověku bylo ovlivněné křesťanstvím, které na antikoncepci pohlíželo jako na smrtelný hřích. Starověké metody antikoncepce byly zapomenuty a středověké ženy se opět uchylovaly k nejrůznějším kouzelným lektvarům, amuletům a „zaručeným“ receptům, jak se početí bránit. Patřilo k nim i pití kravské moči, případně vody s nastrouhanými jeleními parohy nebo takové, v níž si kovář chladil kleště. Ještě je snad pochopitelná rada po styku vstát z postele a sedmkrát si poskočit nazad.
Kondomy: Zdroj obrázku: Pixabay.com
Vynález kondomu
S příchodem pohlavní nemoci syfilis, která se do Evropy dostala na konci 15. století a začala sužovat její obyvatelstvo, jež na ni umíralo po stovkách, se objevila potřeba tuto situaci nějak řešit. A světlo světa spatřil kondom, protože bylo jasné, že tělesných rozkoší se lidé nevzdají. Ale protože byl drahý, používala ho jen šlechta a zámožní obyvatelé, kteří si ho mohli dovolit. V 18. století se kondomy vyráběly ze zvířecích střev, které pak o století později nahradil objev vulkanizace gumy. A to dostáváme až do současnosti a k dnešním kondomům, o nichž si naši předkové mohli nechat jen zdát.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.