Krůtí slanina jako náhražka za vepřovou: je skutečně zdravější

Slanina

Stále častěji je v obchodech vidět nový druh slaniny, který nepochází z vepře: jedná se o krůtí slaninu. Spousta lidí předpokládá, že by se mohlo jednat o zdravější produkt, který obsahuje méně tuku i jiných škodlivých látek, kterými oplývají výrobky z vepřového masa. Krůtí slanina se vyrábí z mletého masa, koření a konzervačních látek. Nejedná se o jednotný plátek masa, ale o směs, která se vylisuje do proužků. Ty pak připomínají skutečnou slaninu. Avšak pozor, některé kousky krůtí slaniny mohou obsahovat také maso z jiného zvířete – například vepřové.

Nutriční obsah obou slanin

Na otázku, zda je krůtí slanina zdravější variantou, se neobejdeme bez srovnání nutričního obsahu. Jeden plátek krůtí slaniny obsahuje asi 30 kalorií, 2 g tuku, 2 g bílkovin a žádné sacharidy či vlákninu. Kromě toho je důležité zmínit také množství sodíků, v tomto případě je to 164 mg sodíku (asi 7 % doporučené denní hodnoty pro příjem této látky). Oproti tomu vepřové maso obsahuje na stejné množství asi 40 kalorií, 3 g tuku, 3,5 g bílkovin a 162 mg sodíku. Hodnoty jsou tedy srovnatelné.

Slanina vepřová

Foto: Pixabay

V čem spočívá hlavní rozdíl?

Ten nejdůležitější rozdíl je v tom, že vepřové maso se považuje za červené maso. S tím jsou spojena určitá rizika, například zvýšené riziko rakoviny. Avšak krůtí slanina je taktéž zpracované maso, takže ani ona není zdravou variantou (i když je zdravější než vepřová slanina). Jak zpracované, tak červené maso může zvýšit riziko vzniku rakoviny, a to díky přídavku dusitanů nebo dusičnanů, vaření při vysokých teplotách (díky kterých dochází k poškození DNA, což potenciálně zvyšuje riziko rakovinových mutací), uzení atd.

Jak jíst slaninu zdravě?

Pokud patří slanina mezi vaše oblíbené potraviny, je dobré její množství alespoň omezit. Pokud vybíráte krůtí slaninu, zaměřte se na to, jaké má příměsi a hlavně na obsah dusičnanů. Vyzkoušet můžete také rostlinné varianty slaniny. Pokud už si slaninu dopřejete, zkuste ji zkombinovat s potravinami bohatými na živiny (může jít například o zeleninu a celozrnné varianty pečiva). Zaměřte se také na příjem dostatečného množství vody, protože přece jen obsah soli (sodíku) je příliš vysoký. Je vhodné do jídelníčku zařadit potraviny, které obsahují významné množství draslíku, jako je například avokádo nebo banány (ty pomáhají zmírnit účinky vysokého množství sodíku).

Zdroj: https://www.health.com/nutrition/is-turkey-bacon-healthy

Foto: Pixabay