Kuchyňské houbičky se dají snadno nahradit. Zkuste třeba lufu

Houbičky

Také patříte k lidem, kteří se snaží hledat ekologická řešení a alternativy každodenních výrobků? Klasické kuchyňské houbičky vám sice mohou vydržet dlouho, pamatujte si ale, že se na nich usazují bakterie. Měli bychom je proto pravidelně střídat, a to i v případě, že nejeví známky únavy materiálu. Pokud chcete snížit množství odpadů, které vyprodukujete, nejedná se o optimální řešení. Zkuste raději houbičku z jiných materiálů – například z lufy.

Kuchyňské houbičky z lufy

Lufa je přírodní materiál, který se získává z rostliny Cucurbitaceae (do stejné čeledi patří okurky nebo třeba cukety). U nás tuto rostlinu bohužel nenajdete, roste v tropických a subtropických oblastech. A jak vznikne houbička z lufy? Z ovoce! To se nasuší, takže vnitřní vlákna se přemění ve vláknitou síť, kterou pak už můžete využít jako houbičku – a nejenom do kuchyně, ale také jako tělovou houbu. Můžete ji použít do sprchy, na mytí nádobí i na obecné čištění, jako je například drhnutí umývadla, kachliček a dalších povrchů v domě.

Lufa
Foto: Pixabay

Udržitelnost kuchyňské houbičky

Protože je lufa zcela přírodní materiál, je biologicky odbouratelná, a tudíž nepřispívá ke znečištění plasty. To je problém jiných syntetických houbiček. Jejich problém nespočívá jen v tom, že obecně zvyšují množství odpadu, který vyprodukujeme. Navíc totiž mohou uvolnit mikroplasty do životního prostředí. Pokud se rozhodnete použít tuto houbičku na každodenní mytí svého těla, nebudete potřebovat exfoliační produkty, protože houbička sama odstraňuje odumřelou vrstvu pokožky.

Použití a údržba lufy

Houbička z lufy vám může vydržet déle, pokud se o ni budete dobře starat. Není výjimkou, když její životnost dosáhne až tří měsíců. A na její údržbě není nic složitého: stačí ji opláchnout teplou vodou po každém použití a nechat ji vysušit na vzduchu. Pokud byste houbičku položili do vlhkého prostředí (okraj vany, nádoba u dřezu po mytí nádobí nebo ji prostě jen tak pohodili do dřezu), vedlo by to k růstu plísní a bakterií. Nejlepší je nějak ji zavěsit, aby přebytečná voda prostě odkapala. Jednou za týden svou houbičku namočte do vroucí vody, abyste ji desinfikovali.

  • Konec životnosti houbičky poznáte sami: houbička nepříjemně zapáchá, třepí se nebo trhá a ztrácí svou texturu.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/nahrada-za-kuchynske-houbicky/

https://www.kempii.co.uk/blogs/cleaning/7-kitchen-sponge-alternatives?srsltid=AfmBOorYPHHFYMvGjtFbncmGu29rphZ0KMiSK_ydR9FFNb92ohzVQBtB

https://www.martinispa.com/en/loofah-sponge/

Foto: Pixabay