L-Tryptofan. Poznejte látku, která vám pomůže s lepším spánkem!
Už jste někdy slyšeli o tryptofanu? Pokud vás trápí nespavost, a o L-tryptofanu jste ještě neslyšeli, měli byste to napravit. Tato esenciální aminokyselina, kterou si organismus sám netvoří a musí ho přijmout ve stravě, hraje v organismu každého jedince velmi důležitou roli. Jak ale tryptofan ve skutečnosti funguje?
Jak funguje?
A jak vám dokáže pomoct se spánkem? V krevním oběhu se mění na serotonin. Skrz mozkovou bariéru se dostává do mozku, kde se na něj za pomoci přítomného vitaminu B6 přemění. Serotonin je pro tělo naprosto nezbytný. Významně ovlivňuje všechny procesy spojené s naší náladou a psychickým stavem. Pokud ho v těle máme nedostatek, můžou se u nás projevit změny nálad. Podílí se také na vlastní tvorbě melatoninu, který jistě každý známe. L-tryptofan je také nezbytný pro syntézu niacinu, prostřednictvím kterého se odehrává přeměna sacharidů, bílkovin a tuků z naší stravy na použitelnou energii, která podporuje metabolismus, včetně syntézy důležitých neurotransmiterů a enzymů řídících naši chuť k jídlu.
Pomáhá s „hormonem štěstí“
L-tryptofan je prekurzorem serotoninu, což znamená, že je potřebný pro tvorbu serotoninu v mozku- Pomáhá zpřístupňovat další esenciální aminokyseliny. To pomáhá regulovat náladu a snižovat produkci stresových hormonů. Serotonin není totiž jen tak ledajaký hormon. Říká se mu hormon štěstí, a má na svědomí naše nálady.
Foto: Pixabay
Kde tryptofan najdeme?
Mezi jeho nejčastější přírodní zdroje patří potraviny bohaté na bílkoviny. Patří mezi ně hlavně kuřecí s hovězí maso, mléčné výrobky, ryby, arašídy, sója banány a špenát. „Ne každý však tyto potraviny může konzumovat z důvodu různých speciálních diet nebo alergií. L-tryptofan patří mezí esenciální aminokyseliny, to znamená, že si jej tělo nedokáže samo vyrobit. Musíme jej přijímat v potravě, případně v doplňcích stravy, jakými je například Hypnox L-Tryptofan,“ doporučuje MUDr. Marie Viková.
S čím dokáže pomoct?
Napomáhá zlepšit kvalitu spánku a zredukovat výskyt problémů spojených s nespavostí. Tryptofan se v krevním oběhu mění za přítomnosti vitaminu B6 na další aminokyselinu, kterou je serotonin. Část serotoninu se pak dále mění na melatonin, který je naprosto nezbytným pro nás kvalitní spánek. Zajímavou věcí, která v souvislosti s L-tryptofanem není tak známá, je, že dokáže zlepšovat fyzický výkon.
Zdroje info: fitness.cz, doplnvitamin.cz
Náhledové foto: Pixabay
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.