Laktační psychóza dokáže ženě obrátit život vzhůru nohama

Žena deprese

Závažné onemocnění, které naštěstí není extrémně časté, ale dokáže obrátit život naruby nejen dané ženě, ale mnohdy i celé rodině, tak to přesně je laktační psychóza. Její výskyt není sice extrémně častý, ale je o to závažnější. Rozhodně se nejedná o zážitek, který by kdokoliv z nás chtěl zažít. Jak se toto onemocnění projevuje a jaká je léčba?

Laktační psychóza vzniká převážně v období šestinedělí, tedy po porodu. Její vznik může ovlivnit řada nejrůznějších faktorů. Po porodu se v těle ženy spustí hormonální smršť, která v kombinaci s únavou a vyčerpáním může přispět právě k jejímu rozvoji. Některé ženy mohou být k tomuto onemocnění náchylnější než jiné. Příznaky se proto nevyplatí podceňovat a je ideální již v počátcích vyhledat okamžitě lékařskou pomoc. Jediné zkušený lékař totiž dokáže ženě pomoci.

 

DepreseFoto: Pixabay

 

Příznaky a rizika laktační psychózy

K rozvoji tohoto onemocnění mohou přispět například depresivní stavy vzniklé po traumatickém porodu. U ženy se postupně zhoršuje psychický stav a projevuje se podrážděnost, výkyvy nálad či nesoustředěnost. Tyto ženy později mohou ztrácet kontakt s realitou a objevují se u nich například i halucinace. V případě neléčeného onemocnění toto může ohrozit nejen samotnou matku, ale i novorozence.

První příznaky onemocnění se u žen projevují již během pár dnů po porodu, a to především do 14 dnů. Onemocnění tedy nastupuje v období tzv. šestinedělí. V případě, kdy není nastavena adekvátní léčba se celá situace může postupně zhoršovat. Ve výjimečných případech se u některých žen, které již trpí vážnými příznaky tohoto onemocnění může objevit i agresivita nebo sebevražedné sklony. Tyto stavy již samozřejmě ohrožují i samotného novorozence.

Mezi rizikové faktory může patřit například výskyt toho onemocnění v rodině. Dále poté hraje roli i to, zda se již žena v minulosti léčila s nějakým psychickým onemocněním nebo zda-li jím trpí i aktuálně.

 

LékyFoto: Pixabay

 

Léčba může být zdlouhavá a náročná

Co se týče léčby laktační psychózy, pokud se zachytí včas a neprojeví se závažné příznaky, může být léčba mnohem jednodušší. V případě akutních problémů, kdy již ženy ztrácí kontakt s realitou a objevují se u nich závažné příznaky spojené s riziky ohrožení zdraví a života jich samotných či novorozenců, nezbývá lékařům nic jiného než ženu hospitalizovat. Následuje psychiatrická léčba, která spočívá v užívání léků. Na řadu samozřejmě přichází i nejrůznější terapie.

Taková léčba může v závislosti na psychickém stavu ženy trvat několik týdnů, ale i několik měsíců. Následně je ještě nějakou dobu pod drobnohledem lékařů a chodí na pravidelné kontroly. Léčba je samozřejmě náročná nejen pro nemocnou ženu, ale samozřejmě i pro celé její okolí. Podpora rodiny a jejích nejbližších je však k uzdravení velmi důležitá.

 

Jakékoliv příznaky, které by mohly poukazovat na psychické onemocnění vzniklé po porodu je velmi vhodné ihned minimálně prodiskutovat s lékařem. V mnoha případech se tak dokáže předejít závažným stavům či případné hospitalizaci.

 

 

 

 

Zdroj info: https://www.vitalia.cz/clanky/laktacni-psychoza-jak-ji-poznat-a-predejit-tragedii/

Zdroj info: https://laktacni-psychoza.zdrave.cz/rosemary-ma-psychozu/

 

Náhledové foto: Pixabay

 

Oblast zdraví mě zajímá a ráda se podělím o své poznatky.