Lámavé a unavené vlasy? Na vině může být nedostatek železa

Žena

Vlasy jsou vizitkou každého člověka a patří mezi první věci, kterých si na ostatních osobách všimnete. Mohou dodat vašemu vzhledu upravenost nebo naopak mohou způsobit, že lidé nabudou dojmu, že se o sebe nestaráte. Pravdou je, že přehnaná péče může kvalitě vlasů spíše uškodit. Někdy ale navzdory přiměřené péči nemůžete dosáhnout krásných vlasů. Problémem totiž může být nedostatek železa.

Nedostatek železa

To, kolik železa naše tělo potřebuje, závisí na několika faktorech: na věku, pohlaví, množství přijatých kalorií, složení potravy a také na krevních chorobách. Nedostatek železa se obvykle projevuje u žen během menstruace. Mezi nejčastější příznaky patří únava, lámavost vlasů, narušení pozornosti a problémy s koncentrací. Železo je velmi důležitý prvek, který naše tělo potřebuje. A proto by jeho hladina měla být doplňována.

Železo

Foto: Pixabay

Množství železa

Uvádí se, že muži by měli přijmout asi 10 mg železa denně, ženy pak dvojnásobné množství. Nicméně během kojení a v těhotenství se potřeba železa v ženském těle ještě zvyšuje. Vzhledem k tomu, že ženy přichází o tento prvek každý měsíc spolu s menstruační krví, je nedostatek železa obvykle u žen. Dlouhodobý nedostatek železa by mohl znemožnit provádění každodenních úkonů – i těch nejsnadnějších.

Důležitost železa

Železo se účastní transportu kyslíku krví a je součástí hemoglobinu. To je jeho hlavní a zásadní funkce, avšak rozhodně ne jediná. Železo v optimálním množství naše tělo potřebuje také kvůli správné tvorbě krevních složek (červených krvinek a leukocytů), čímž železo ovlivňuje také náš imunitní systém. Železo je součástí enzymu, který ovlivňuje správný metabolismus. Taktéž se podílí na syntéze vysokoenergetických fosfátových vazeb.

Léčba nedostatku železa

Ideálně by léčba měla začít nalezením příčiny, proč k nedostatku železa dochází. Jakmile se odstraní příčina, problém s nedostatkem železa zmizí. Pokud nestačí příjem železa v potravě, je zapotřebí změny jídelníčku a soustředit se na příjem potravin bohatých na železo. Rychlé doplnění železa je možné také s použitím doplňků stravy. Mezi potraviny bohaté na železo patří: hovězí maso, droby (zejména vepřová játra), některé ryby (makrela, sardinka), ořechy, dýňová semínka, jablka, jahody, rozinky, špenát, červená řepa, petržel, brambory, brokolice, mrkev a zelí.

Zdroj: https://wylecz.to/choroby-krwi/objawy-niedoboru-zelaza/

Foto: Pixabay