Léčba chemoterapií je různá a tělu způsobí mnohé škody
Chemoterapie je jedním ze způsobů léčby rakoviny pomocí léků zvaných cytostatika. Je tragické, že tyto léky napadají i zdravé buňky, které se rozšiřují na rychle rostoucí rakovinné buňky, což vede k posílení vedlejších účinků, jako je nevolnost, poškození vlasů a další. Jak chemoterapie funguje?
Chemoterapie je název pro léčbu škodlivých nádorů pomocí léků ze skupiny cytostatik. Ty se nejčastěji podávají do oběhového systému pacienta nitrožilní implantací a mají za úkol zmírnit nebo zastavit množení a vývoj nádorových buněk. Často se zpravidla jedná o tzv. systémovou léčbu, protože chemoterapeutika se dostávají téměř do všech orgánů a tkání v těle. Šokující je, že také poškozují i zdravé buňky, což je důvod, proč je chemoterapie pravidelně provázena několika vedlejšími účinky.
Jaký je průběh chemoterapie?
Na začátku probíhají konzultace s onkologem, který upřesní domluvenou strategii a podle potřeby se naplánují další vyšetření. Při rozhodování o nejvhodnější chemoterapii vezme odborník v úvahu druh a stupeň nemoci, cíl léčby a související onemocnění. Před zahájením léčby je pacient poučen o průběhu léčby a možných vedlejších účincích.
Chemoterapie se obvykle podává v pravidelných cyklech, po kterých následuje dvou až třítýdenní přestávka, během níž má tělo možnost se zotavit. Po každé chemoterapii se vždy odebere krev na kontrolu krevních testů, hladiny minerálů a činnosti ledvin a jater. V závislosti na druhu nádoru a volbě cytostatika dostanete chemoterapii:
- chemoterapie v tabletách, tekutinách nebo kapslích
- léčba nebo tekutina vtíraná do kůže
- do svalu
- podkožně
- do tepny
- do žíly
Jak dlouho je potřeba chemoterapií procházet?
Ve většině případů trvá léčba nejméně tři měsíce, ale může trvat až tři roky. Váš ošetřující lékař může odhadnout, jak dlouho bude chemoterapie trvat, v závislosti na závažnosti a druhu rakoviny. Běžně se obvykle jedná o tři až šest cyklů léčby.
Jaké jsou druhy chemoterapie?
Různá cytostatika mají odlišné účinky a působí v těle v různých fázích dělení buněk, proto se pravidelně využívají v kombinacích. V závislosti na důvodu a cíli léčby existují druhy chemoterapie:
- kurativní chemoterapie: smyslem je náprava pacienta. V tomto případě je pacientovi podávaná nejvyšší možná dávka.
- adjuvantní chemoterapie: používá se k posílení léčby po operaci nebo radioterapii
- neoadjuvantní chemoterapie: podává se v době před operací nebo radioterapií s cílem zmenšit nádor
- paliativní chemoterapie: je určena k prodloužení života pacienta a zlepšení kvality života. Podává se v případě, že nelze zahájit léčebnou chemoterapii.
Vedlejší účinky
Je šokující, že cytostatika ovlivňují nejenom rakovinné buňky, ale i zdravé, rychle se obnovující tkáně, jako jsou krvetvorné buňky nebo sliznice žaludečního traktu. Nežádoucí účinky se mohou u jednotlivých osob lišit a mohou být závažné, zanedbatelné nebo dokonce žádné. Každý pacient a jeho mysl snáší léčbu nečekaným způsobem.
- nevolnost a nadýmání
- nechutenství a potíže s jídlem
- zácpa nebo průjem
- kožní problémy
- snížení krvetvorby
- přecitlivělost
- problémy s ledvinami
- špatné stavy vlasů
- vznik infekce
- problémy s ústní sliznicí
- únava
- neuropatie a polyneuropatie
Jak dlouho vedlejší účinky chemoterapie trvají, je velice individuální záležitostí. Problémy mohou začít při podání léků a přetrvávat 8 až 24 hodin po ukončení chemoterapie. Proto se nevolnost a zvracení častěji vyskytují v určitých obdobích během chemoterapie a po ní.
Zdroje info: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/328137/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2033467/
Náhledové foto: Pixabay