Léčivá síla tmy: Terapie vám pomůže zvolnit životní tempo a zvýšit vaši odolnost
Bez životodárných slunečních paprsků bychom dlouho nevydrželi. A určitě znáte ten pocit, když v sychravém zimním čase se slunce schovává za pláštěm mlhy a na vás padá depresivní nálada. Na druhé straně existuje i terapie tmou, jako prastará metoda sebepoznání, jež je založená na absenci smyslových podnětů. Co dalšího byste o ní měli vědět?
Léčba tmou pomáhá od stresu i únavy
Už buddhističtí mniši v Tibetu praktikovali tradici yangtik, kdy po dlouhých sedm týdnů trávili osamoceně čas v naprosto tmavé místnosti. Léčba tmou pomáhá najít sama sebe a vy si ji můžete dopřát také u nás. Poskytují jí terapeutická a meditační centra, která vznikla za účelem dopřát lidem odpočinek od náročné práce, stresu nebo syndromu vyhoření. Najít si cestu do tmy ale může každý, kdo si chce vyzkoušet něco nového, ochránit své tělo před civilizačními i onkologickými nemocemi nebo si srovnat v hlavě myšlenky.
Meditace. Zdroj obrázku: Pixabay.com
Jaké jsou léčivé účinky pobytu ve tmě
Terapie tmou se využívá v léčbě obezity, kardiovaskulárních chorob i únavového syndromu. Jedná se o léčebnou metodu, jež regeneruje psychiku a pomáhá uklidnit rozjitřenou mysl. Díky ní lze také efektivně vyřešit některé osobní problémy. Tato metoda zpomaluje životní tempo, rozvíjí citlivost všech pěti smyslových receptorů i projev kreativity. Navíc pomáhá při nácviku extrémně zátěžových situací. Jedná se tedy o jednu z možností, jak pečovat o své zdraví.
Jak terapie tmou probíhá
Léčebná metoda je založená na absenci světla. Zájemce o ní tráví dohodnutý čas (většinou 7 dní) v naprosté tmě v pohodlném prostředí, v němž je sám bez přítomnosti další osoby. Je možné si dohodnout návštěvu terapeuta. Pobyt ve tmě tráví každý podle svého – někdo odpočívá a přemýšlí nebo spí, jiný cvičí, medituje, píše, kreslí, zpívá nebo hraje na hudební nástroj. Odborníci doporučují nedělat nic. Povolený není alkohol, cigarety ani mobilní telefony a jiné vymoženosti moderní civilizace.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.