Léčivé účinky cibule oceníte zejména při podzimních a zimních nachlazení
Cibule je nejen zelenina, nezbytná při přípravě některých druhů jídel, má však také léčivé účinky. Pěstovali ji již staří Sumerové, zmiňuje se o ní Bible i staroegyptské papyry. Pro lidové vrstvy cibule představovala jedno z prvních koření. Jaké jsou její účinky na organismus?
Cibule kuchyňská i šalotka
Kromě cibule kuchyňské se v léčitelství využívá také cibule šalotka. Ve volné přírodě málokdy zplaňuje. Získává se tedy pěstováním. Cibule kvete až druhým rokem, přičemž je důležitým zdrojem pylu a nektaru pro včely. Cibulový med se světle jantarovou barvou je vzácný. Je pro něho typická silná cibulová vůně a jemné krystalizování.
Květ. Zdroj obrázku: Pixabay.com
Co všechno cibule obsahuje?
Cibule je bohatá na vitamíny skupiny B, nejvíce má riboflavin – B2, pak vitamín C, organické kyseliny, antibioticky působící fytoncidy, silice a cukry. Díky obsahu těchto látek působí jako rostlinné antibiotikum, má sedativní účinky, pomáhá při vykašlávání při zahlenění. Umí posilovat kardiovaskulární systém a dezinfikuje střeva. Sušená cibule se pro léčebné účely používá málokdy. Většinou se léčivé přípravky vyrábějí přímo z čerstvé cibule.
Připravte si cibulovou šťávu na léčbu nachlazení
O cibuli se v tomto čase zmiňujeme i proto, že s příchodem podzimu a zimy se ve větší míře také dostavují respirační onemocnění. Kašel a rýma dokážou pořádně potrápit. Zahlenění je přitom možné léčit právě cibulí:
- Při kataru horních cest dýchacích nebo nachlazení bylinkáři doporučují smíchat šťávu z cibule s medem v poměru 2:1. Pak se užívá po lžičkách.
- Cibule ovšem ulevuje i při chřipce, kdy se na talířek vylije šťáva z jedné větší cibule. Pak se při zavřených očích inhaluje vůně cibule po dobu asi tří minut. V tomto případě léčebně působí fytoncidy.
- Cibuli však není vhodné používat při žaludečních vředech.
Cibule: Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.