Ledová voda není vhodná pro pití: Důvodů je více

Ledová voda

Pití ledové vody je pro mnohé lidi neodmyslitelnou součástí letních dnů. Není to ale vůbec dobrý nápad. I když se může zdát, že vás ochladí, ve skutečnosti to může být škodlivé. Čím je voda chladnější, tím horší může mít její pití následky. Spousta lékařů považuje pití letové vody za nezdravý stravovací návyk, který může způsobit dokonce i chronické problémy. Zde je několik z nich.

Potíže s trávením

Pokud si dopřejete cokoli ledového (nebo mraženého, jako je například zmrzlina), dojde ke stažení vašich cév. A právě to omezuje trávení. Brání to také přirozené absorpci živin během procesu trávení. Je to způsobeno tím, že lidské tělo se snaží ohřát ledovou vodu, aby dosáhla teploty těla. A energie vydaná na „ohřev“ vody by byla použita k trávení. Toto opatření může vést dokonce ke ztrátě tekutin a v konečném důsledku se to může projevit dehydratací. Proto pijte vodu pokojové teploty.

Horečka

Foto: Pixabay

Zápal hrdla

Příliš studená voda může způsobit bolesti v krku a rýmu. Když se napijete ledové vody (zejména po jídle), vaše tělo je nuceno nadměrně hromadit hlen. Když je hlenu velké množství, začne zasahovat i do nosních cest. Když dojde k zápalu hrdla, je celý dýchací systém náchylnější k infekcím.

Narušení rozkladu tuků

Opět se vracíme k narušení trávení v důsledku pití ledové vody. Pokud se napijete hned po jídle studené vody, tuky z jídla (které jste právě zkonzumovali) začnou tuhnout. Pro tělo bude mnohem náročnější rozložit je. Pravdou je, že po jídle bychom neměli pít ani vodu pokojové teploty. Počkejte minimálně 30 minut, než se po jídle napijete.

Snížení srdeční frekvence

Nízká teplota ledové vody působí na nerv vagus, který dává informaci do mozku, že tělo je v nízké teplotě. Mozek zareaguje tak, že sníží srdeční frekvenci.

Vážné poškození trávení

Toto poškození hrozí tehdy, když budete pít ledovou vodu ihned po cvičení. Vaše svaly se v průběhu fyzické aktivity zahřály. Pokud nyní přijmeme příliš velké množství ledového nápoje, pak to může způsobit vážné potíže s trávením (například chronická bolest žaludku). Studená voda je pro rozehřáté tělo šokem, se kterým má problém se vypořádat.

Pitný režim je důležitý

Výše uvedené informace rozhodně neznamenají, že byste měli omezit množství vypitých tekutin. Jen nahraďte nápoje s ledem za ty, které mají pokojovou teplotu. Správná hydratace je totiž velice důležitá, a to zejména v horkém počasí nebo při zvýšené fyzické námaze. Pijte proto dostatek tekutin, ale takových, které nezpůsobí ve vašem těle teplotní šok. Voda o pokojové teplotě vhodně podporuje důležité funkce těla, například detoxikaci organismu a trávení.

Zdroj info: https://www.chedonna.it/2018/07/28/5-motivi-per-cui-non-dovresti-bere-acqua-fredda/

Foto: Pixabay