Léto a dehydratace: Vražedná kombinace, které lze předejít

Žízeň 2

Dehydratace nastává už s pocitem mírné žízně a sucha v ústech až po spavost nebo křeče. Může být způsobena řadou prvků, mezi něž patří nezměrné pocení, zvracení, průjem nebo chronické onemocnění (jako je cukrovka). Tolik opěvované pití může být možná nudnou součástí diskuse o fyzické a duševní prosperitě. Ale poté, co rozeberete celé téma, zjistíte, že na tom opravdu něco je.

Jak a proč se musíte hydratovat?

Dostatečná obnova tekutin je klíčovou součástí zdravého životního stylu, to víte. Ale napadá vás, proč tomu tak je? Voda ovlivňuje velké množství funkcí vašeho těla. Utváří vnitřní prostředí těla, kde se odehrávají nejrůznější procesy, například metabolické pochody. Zároveň je významná pro tonus pokožky nebo ideální prokrvení, a tedy i transport kyslíku do tkání.

Pouze s dostatečnou hydratací můžete udržet správnou tělesnou teplotu, snížit pravděpodobnost mrtvice, močových onemocnění, ledvinových kamenů, stejně jako nástup migrény a bolesti hlavy. Dobrý pitný režim může podpořit správnou činnost mozku a kognitivní funkce, jako je koncentrace a paměť.

Jaké plynou rizika z dehydratace?

Z výše uvedených důvodů je zřejmé, že vyprahlost může mít následky pro vaše zdraví. Jedním z největších nebezpečí je zvýšení hustoty krve v cévách, což zvýší tlak na srdce nebo způsobí poruchy hybnosti, nevolnost a zmatenost. Další potenciální komplikace se týká ledvin, zejména jejich podpory při úpravě tekutin při nedostatku hydratace – to může mít za následek nízký výdej moči a vystavujete se vzniku onemocnění nebo ledvinových kamenů.

Žízeň 3
Foto: Pixabay

Kromě toho hrozí snížení tonusu kůže, ztížené hojení ran nebo horší únava a snížení výkonnosti. Ve výjimečných případech může dehydratace způsobit i selhání orgánů, záchvaty, a dokonce i mdloby. Zvláště starší jedinci, novorozenci a jedinci s určitými vadami jsou vůči nedostatku vody a jeho následkům bezbrannější. Proto je nezbytné zajistit dostatečný příjem tekutin a udržovat strategický odstup od složek, které mohou způsobit nebo zhoršit vyprahlost.

8 častých příznaků, které signalizují dehydrataci

  1. Slabost a únava: protože dehydratace ovlivňuje nekonečné množství aspektů těla, může způsobit problémy s cykly spánku a bdění. Potřeba vody však může ovlivnit únavu během cvičení nebo po něm.
  2. Tmavě zbarvená moč: pohled na barvu moči je považován za nejrozumnější způsob, jak bez námahy rozeznat dehydrataci. Tmavší barva se může projevit, když si vaše tělo uchovává více vody a vylučuje ji sníženou rychlostí. Z tohoto důvodu je moč více koncentrovaná s odpadními látkami z těla, jako je sodík a močovina.
  3. Suchá kůže: v případě, že máte pocit, že vaše kůže je sušší než obvykle, spolu se suchými ústy nebo popraskanými rty, může být dehydratace přispívajícím faktorem. V každém případě si můžete udělat test. Mezi dvěma prsty uchopíte kůži v podpaží nebo ve středu těla a po několika sekundách ji pustíte. Hydratovaná kůže se vrátí do běžné polohy, zatímco vysušená kůže zůstane v napjaté poloze.
  4. Bolest hlavy: zvýšený příjem vody může nabídnout pomoc při snižování příznaků migrény u osob, které trpí bolestmi hlavy.
  5. Závratě: ortostatická hypotenze je regenerační termín pro snížení krevního tlaku ve stoje nebo vsedě. Závažný stupeň dehydratace může v několika případech vést k výpadku vědomí.
  6. Bušení srdce: dehydratace může ovlivnit celkové zdraví, včetně srdeční činnosti tím, že zvyšuje hustotu krve, a tím i zátěž srdce. Tyto příznaky zahrnují bušení srdce, kolísavý nebo nepředvídatelný puls.
  7. Snížení krevního tlaku: tento příznak se objevuje, když je člověk extrémně dehydrovaný. Dehydratace brání práci cév a kontrole krevního tlaku – to znamená, že v kapilárách, žilách, cévách a komorách vašeho srdce, proudí málo krve. Když se objem vaší krve sníží, vaše tělo to kompenzuje rozšířením srdeční a dechové frekvence a také snížením krevního tlaku.
  8. Narušená koncentrace: dehydratace může negativně ovlivnit krátkodobou paměť, koncentraci a náladu. Rehydratace vodou tyto příznaky zmírníte. Extrémní nedostatek vody může vést ke zmatku a podráždění.
Žízeň
Foto: Pixabay

Kolik bychom měli denně vypít?

Doporučené množství vody, které by měl normální dospělý člověk vypít každý den, se může měnit v závislosti na různých faktorech, jako je věk, sexuální orientace, hmotnost, fyzický pohyb a klimatické podmínky. Ať tak či onak, běžně potřebuje zdravý dospělý člověk přibližně 35 ml vody na kilogram tělesné hmotnosti denně.

  •       50 kg 1,7 l
  •       60 kg 2,1 l
  •       70 kg 2,4 l
  •       80 kg 2,8 l

Tento model zahrnuje jak vodu, kterou vypijete a kterou získáte z jídla, tak i další občerstvení. V každém případě byste měli v závislosti na stupni aktivity, klimatických podmínkách a dalších faktorech, jako je těhotenství, kojení a nemoci, pít více, než se běžně uvádí. Je nutné si uvědomit, že každý člověk má jinou potřebu tekutin a může vyžadovat různá množství vody v závislosti na svých osobních potřebách. V případě, že máte nějaké problémy se zdravím, měli byste se poradit se svým lékařem, aby vám pomohl rozhodnout, kolik tekutin byste měli denně vypít!

Zdroje info: https://www.florence.cz/zpravodajstvi/aktuality/vedecke-studie-prokazaly-vliv-dehydratace-na-psychiku-cloveka/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6282244/

Náhledové foto: Pixabay