Léto je období odřenin. Zjistěte, jak správně vyčistit ránu
V létě se pouštíme do větších množství aktivit, a navíc máme nezahalené části těla, jako jsou lokty a kolena. A právě tato místa jsou náchylná na odřeniny. Hojení ran lze podpořit různými způsoby. Předtím je ale třeba správně vyčistit ránu. Ne každý ví, jak na to, a proto hrozí infekce. Ty jsou nejčastější komplikací ran. Vzhledem k většímu množství odumřelé tkáně jsou na infekce náchylnější rány se zubatým okrajem, pohmožděniny a tržné rány.
U koho vznikají infekce rány častěji?
Nezáleží na tom, jestli jste muž nebo žena. Náchylnost k infekci je dána spíše tím, jestli trpíte poruchou imunity, cukrovkou nebo užíváte-li některé léky. Infekcemi často trpí také lidé, kteří trpí podvýživou. K infekci přitom může dojít už při vzniku rány nebo také kdykoli později.
Foto: Pixabay
Jak poznat infekci v ráně?
To, že je rána infikována, můžete poznat podle některých doprovodných jevů. Může se například stát, že je bolestivější, než dříve. Z rány jde často horkost, může být nateklá a zarudlá. Můžete též cítit pulsování v ráně. Kromě toho se mohou zvětšit lymfatické uzliny v oblasti rány. Pokud je infekce generalizovaná, objevují se celkové příznaky jako slabost a horečka. Velmi znepokojivé je, když příznaky nastoupí velmi rychle, nebo když dochází k separaci úlomků kůže. To značí infekci v hlubokýc tkáních. Stejně tak sem patří i příznaky, jako je podkožní krvácení, ztráta citlivosti kůže a přítomnost plynu v tkáních.
Jak vyčistit ránu?
Aby se minimalizovalo riziko kontaminace rány, je zapotřebí ji co nejdříve důkladně vyčistit. Použijte k tomu peroxid vodíku nebo fyziologický roztok. Tím odstraníte bakterie, nečistoty, odumřelou tkáň i malá cizí tělesa. Dále je třeba použít dezinfekční prostředek s krátkodobým účinkem a sterilní obvaz. Volitelně můžete použít mast na ránu (v oblasti rány, nikoli přímo na ni) či antibiotickou mast. Antibiotické masti jsou obvykle dostupné bez lékařského předpisu, infekci nevyléčí, ale pomáhají jí předcházet. Obvazy měníme každý den.
Zdroje info:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7951552/
https://wylecz.to/choroby-krwi/makroglobulinemia-waldenstroma-przyczyny-objawy-leczenie/
Foto: Pixabay