Letuščí nemoc: Periorální dermatitida trápí obvykle ženy okolo třicítky
Nepříjemným zánětlivým kožním onemocněním, které rozhodně na sebevědomí nepřidá, je periorální dermatitida. Koho obvykle postihuje a jak se léčí?
Někdy méně je více
Když se projdete drogerií, najdete nepřeberné množství krémů a kosmetických přípravků na obličej i tělo. Ženské časopisy jsou plné návodů, jak o sebe pečovat a co nejlepšího poskytnout pleti na obličeji. Může se pak člověk divit, že si některé ženy nebo dívky na obličej nanášejí velký množství různých krémů v domnění, že dělají správně? Všeho moc škodí a platí to i pro tento případ.
Foto: Pixabay
Svědivé červené pupínky a popraskaná kůže
V ordinacích kožních lékařů se setkáme i s těmi, kteří to s péčí o svůj obličej krapet přehnali. Na pleti jim v okolí úst vyrašily červené pupínky, zakalené puchýřky a pokožka svědí a celkový jejich vzhled působí nevábně. Nadbytek kosmetických přípravků často stojí za problémem zvaným periorální dermatitida. Vyskytuje se, jak sám její název napovídá, zejména v okolí úst, může se objevit i na čele nebo na lících a očních partiích. Vzniku onemocnění napomůže i klimatizace, prašné prostředí, pobyt na slunci nebo střídání teplot. Nemoc postihuje obvykle ženy ve věku okolo třicítky.
Co na periorální dermatitidu platí?
Léčba této nemoci je poměrně zdlouhavá. Pomocí vysychajících obkladů nebo speciálních mastí je třeba utlumit zánětlivou reakci kůže. U těžších forem je dokonce nutné nasadit antibiotika – tetracyklin. Nedoporučuje se používat kortikosteroidy, které sice nejprve působí úlevně, později ale stav dokonce zhorší. Kožními lékaři je také doporučováno k používání Jarishův roztok a pokud možno vynechat doposud používanou kosmetiku.
Zdroj info: wikiskripta.eu
Náhledové foto: Pixabay
Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.