Leukémie: vážná nemoc mladých lidí
Leukémie je rakovina linie B nebo T buněk a rozhodně se nejedná o příjemné onemocnění. Tím spíše, že se týká zejména mladých dospělých a dětí. Jedná se o onemocnění kostní dřeně, kdy lymfocyty ve většině případů dozrávají mimo kostní třeň. Některé lymfomy se transformují a napadají kostní dřeň. Proč tato nemoc vzniká, není zcela jasné. Leukémii dělíme na dvě skupiny: ty se specifickými genetickými změnami a ty bez specifických mutací.
Vznik leukémie
Počátek této nemoci hledejme u mutace genetického materiálu mateřské buňky lymfocytů. Ta v sobě začne hromadit následné mutace, až se stane smrtelnou a začne se množit. Vytváří své klony, které s postupem času začnou ovládat celý organismus a naruší jeho fungování. Tato nemoc vzniká častěji u lidí, kteří mají leukémii v rodinné anamnéze. Také vystavení se ionizujícímu záření, expozice benzenu nebo předchozí chemoterapie patří mezi faktory, které přispívají ke vzniku leukémie.
Foto: Pixabay
Akutní lymfoblastická leukémie
Akutní lymfoblastická leukémie (ALL) je nemoc, která se týká zejména dospívajících a dětí. Tento typ leukémie tvoří až 25 % všech nádorových onemocnění u dětí do 15 let. ALL tvoří až 75 % všech případů leukémie u dětí. U dospělých se vyskytuje nejčastěji do 30 let a tvoří 20 % všech akutních leukémií.
Příznaky akutní lymfoblastické leukémie
Čím dříve je nemoc odhalena, tím úspěšnější je její léčba. Proto se vyplatí znát je. Prvním příznakem je únava, která je důsledkem anémie. Dále pak je to oslabená imunita. Navzdory tomu, že bílých krvinek je více, než by být mělo, jejich funkce není správná. Někdy může docházet také k problémům se srážlivostí krve. Může se to projevovat krvácením nosu nebo dásní, vznikem pohmožděnin nebo krvácením genitálního nebo gastrointestinálního traktu. Mezi další příznaky, které postihují asi jen 5 % pacientů s akutní leukémií, patří bolesti hlavy, rozmazané vidění, dysfunkce centrálního nervového systému ve formě poruch vědomí, u mužů také priapismus (bolestivá erekce penisu).
Léčba ALL
Léčba probíhá hospitalizací pacienta a jeho umístění na hematologickém oddělení. Léčba spočívá s vyřešením anémie, bojem s infekcí a bojem s leukostázou. Někdy pacient podstoupí topickou radiační terapii ke zmenšení nádoru. Všechna tato opatření mají zlepšit celkový stav pacienta před následnou chemoterapií. Dalším krokem je snaha o snížení abnormálních buněk na počet menší než 109. Indukce remise je dosažena chemoterapií. Trvá 1-1,5 měsíce a plné remise je dosaženo asi u 70 % pacientů. Pokud v těle zbudou leukemické buňky, existuje riziko recidivy onemocnění.
Transplantace kostní dřeně
Aby se riziko recidivy onemocnění snížilo co nejvíce, má konsolidace remise za cíl snížit počet leukemických buněk pod 106. Jednou z možností léčby je také transplantace kostní dřeně. Tento úkon je velice rizikový, protože dárcovská kostní dřeň nemůže úplně nahradit původní kostní dřeň.
Zdroj: https://wylecz.to/choroby-krwi/ostra-bialaczka-limfoblastyczna/
Foto: Pixabay