Levná syntetická móda hrozbou. Proč nekupovat levný polyester
Polyester je levná látka, která je ale poměrně odolná. Díky tomu je oblíbená. Bohužel ale není vhodná v rámci životního prostředí. Ať už ji pereme, žehlíme nebo používáme, uvolňují se mikroplasty a toxické chemikálie. Ty se pak dostávají do našich potravin a vody a z dlouhodobého hlediska mohou negativně ovlivnit naše zdraví. Polyester je vlastně plast, který není biologicky rozložitelný, čímž je zátěží pro životní prostředí. Kromě toho ovlivňuje také lidské zdraví.
Polyester jako plast
Polyesterové oblečení bylo kdysi považováno za výborný vynález. Dnes už na něj začínáme mít jiný názor. Organizace Surfers Against Sewage uvádí, že každý rok končí v oceánech na 12 milionů tun plastů. Přitom na výrobu 1 tuny tohoto plastu se vytvoří asi 2,5 tuny oxidu uhličitého. Asi 33 % ryb vylovených z těchto oceánů obsahuje plast. Polyester patří k těmto plastům, které mají negativní dopad na životní prostředí. A to i přesto, že řada značek přichází s oblečením z recyklovaných kusů.
Foto: Pexels
Polyester a jeho vliv na lidské zdraví
Z polyesteru se při nošení a údržbě uvolňují mikroplasty, které končí v ovzduší, odpadních vodách, ale dostávají se též do našich potravin. Jsou spojovány s rakovinou, srdečními chorobami, poruchami vývoje nenarozených dětí apod. Mohou být též původcem zánětů a alergických reakcí. Existují dokonce studie, že nošení polyesterového spodního prádla může být důvodem potratů u žen. U mužů může toto prádlo způsobit neplodnost.
Kožní potíže
Citlivější jedinci mohou při nošení polyesteru zaznamenat takové podráždění kůže, jako je svědění, vyrážka, zarudnutí, ekzém, dermatitida či dokonce puchýře. Teplo totiž uvolňuje chemikálie, které se nachází v polyesterových materiálech. Tyto chemikálie nejenom dráždí pokožku, ale mohou být také důvodem vzniku rakoviny. K tomuto stačí pouze tělesné teplo. Polyester tak může způsobit srdeční, jaterní, ledvinové a kožní onemocnění.
Zdrojem nespavosti
Polyester, který je obsažený v lůžkovinách, může být příčinou nespavosti. Může vést též k bolestem hlavy, únavě a celkově špatnému spánku, kdy se osoby často budí a těžko usínají. A netýká se to jenom dospělých, ale bohužel také dětí. Proto bychom měli být opatrní, jaké materiály nejenom nosíme, ale volíme také pro další použití.
Zdroje info:
https://www.greenmatters.com/style/is-polyester-bad-for-you
https://saddlebackleather.com/polyester-is-dangerous-and-bad-for-your-health/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18225689/
https://www.thehouseofpillows.eu/polyester-shouldnt-be-in-your-bed-blog/
Foto: Pexels