Lichořeřišnice jako zdroj cenných živin

Lichořeřišnice

Jedná se o přitažlivou popínavou rostlinu, která rozhodně nepatří jen do skupiny okrasných rostlin. Všechny její části jsou jedlé, takže je můžeme využit jako ozdobu hlavních chodů nebo si z ní rovnou připravit něco dobrého. Lichořeřišnice je také zdravá, obsahuje spoustu vitamínů a živin, které jsou prospěšné pro naše tělo. Její pěstování není náročné, a tak se do něj pouští celá spousta lidí. A i když existuje více než 80 druhů náležejících do čeledi lichořeřišnicovitých, v našich zahradách se opakují obvykle jen podobné druhy.

Léčivé účinky lichořeřišnice

O léčivých účincích této rostliny věděli již obyvatelé Peru, kde má lichořeřišnice svůj původ. Používali nejen pro kulinářské účely, ale také k výrobě nejrůznějších elixírů. V 16. století byla lichořeřišnice převezena do Evropy. Původně se používala pouze jako okrasná rostlina, záhy ji ale lidé začali použít v boji proti kurdějím.

LichořeřišniceFoto: Pixabay

Použití v kuchyni

Jedlé jsou všechny části lichořeřišnice, jak listy, tak také květy i semena. Semana často používáme jako náhražku kapary – a chutnají prý přímo skvěle! Květy si často dopřáváme jen tak, syrové, bez jakékoli tepelné úpravy. Mají jemně pepřovou chuť, proto se hodí zejména do slaných pokrmů, jako jsou například saláty (kde mohou být také v doprovodu listů). Velice často se jimi zdobí chlebíčky nebo obložené sýrové či salámové mísy, ale také některé dezerty. Listy konzumujeme čerstvé i sušené, skvělé jsou například do polévek.

Zdravotní účinky lichořeřišnice

Jak syrová, tak také sušená lichořeřišnice může obohatit váš jídelníček. A nejen to – je zdrojem důležitých živin a vitamínů, takže může podpořit také vaše zdraví. rozdrcené okvětní lístky květin i listů se používají s trochou vody na různé záněty kůže – od akné až po infekce ran. Nálev z listů se používá k léčbě infekce horních cest dýchacích, cystitidy, problémů se štítnou žlázou a také při odstraňování problémů se zažívacím ústrojím. Syrová rostlina obsahuje bohaté množství vitamínu C (takže užívání proti kurdějím nebylo od věci). Funguje jako přírodní antibiotikum, které pomáhá bojovat s bakteriemi salmonely.

Zdroj: https://www.ekologia.pl/dom-i-ogrod/pielegnacja-ogrodu/nasturcje-kwiaty-sadzenie-uprawa-i-pielegnacja-nasturcji,24411.html

Foto: Pixabay