Lidé se opíjí již přes 10 milionů let
Dáte si sem tam nějakou skleničku a najednou zjistíte, že se s vámi všechno motá? Každý máme občas tuto chvilku, tedy mimo zarytých abstinentů. Pokud se vám to stane, určitě víte, že v tom nejste sami. Navíc samotné opíjení se má vcelku dlouhodobou tradici. Cca 10 milionů let. Naši pra-pra předci to zřejmě zvládali s tím, že jejich organismus byl schopen strávit etanol.
Dvě mylné teorie původu opojení
V podstatě existují jakési dvě obecně teorie dějin alkoholu. Někteří vědci hovořili o to, že zkvašené ovoce dokázala přijímat zvířata již před 80 miliony let. To se ovšem neukázalo jako pravdivé. Stejně tak asi není nic ani po druhé teorii, podle níž lidé užívají alkohol teprve 9 000 let, kdy se naučili alkohol z rostlin dostat.
Pravěká jeskynní malba: Zdroj obrázku Pixabay.com
Enzym ADH4
Klíčem ke zjištění schopnosti přijímat alkohol je paleogenetika. Odborníci z Univerzity v Santa Fé zkoumali z pohledu genetiky historii genu ADH4. Právě on umožňuje v jisté formě trávit alkohol. Přítomný byl u primátu zhruba 70 milionů zpět. Nakonec zjistili, že ADH4 se dlouho neuměl s alkoholem poprat. Stalo se tak až před 10 miliony roky, kdy se díky jedné z aminokyselin jeho schopnost zvýšila čtyřicetinásobně.
Na zdraví, hominide!
Když původní opičí druhy sestoupili ze stromů, mohli si přiťuknout. Ne, to je samozřejmě fikce, nicméně příjem alkoholu s tímto momentem souvisí. Lidé schraňovali potlučené ovoce na zemi, a to postupně kvasilo. Lidé pak účinky fermentování prokoukli. Samotná schopnost konzumace alkoholu není přímo závislá na zmiňovaném enzymu, nicméně jeho přítomnost je doslova klíčová.
Opilý člověk: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.