Lucie Pytlová: Barefoot neboli chůze naboso má spousty výhod

Barefoot

Bosá chůze je pro mě synonymem jakéhosi pohodlí při pohybu po pláži. Pokud se takto člověk prochází pískem, cítí se komfortně, netrefí-li náhodou něco ostrého. Jinak se ale naboso vydávám jen málokde. Na tvrdším povrchu mě to tlačí a i v blízkosti domu si většinou zašpiním nohy. Do interiéru se pak musím umýt. Upřímně řečeno, jsem prostě naučený k chůzi v botách a dost těžko se mi bude přeučovat. Nebo ne? Zeptal jsem se Lucie Pytlové, fyzioterapeutky, jež má s chůzí naboso velké zkušenosti, a napsala o ní dokonce i knihu.

Hezký den, myslíte si, že bych si na chůzi naboso zvykl i já?

Dobrý den, ano, zvykl byste si.

Máte již vytvořený návyk spojený s chůzí v botách, tak jako většina lidí. Je to normální, že se při bosé chůzi cítíte trochu nekomfortně. Nejste zvyklý na kontakt nohy s ostrými kamínky nebo tvrdší zemí. Pro vaše tělo i mozek je to nová situace, a proto tak trochu volá na poplach, abyste si neublížil.

Proti špinavým nohám žádnou skvělou radu nemám, tak to prostě je. Nohy lze očistit na rohožce stejně jako boty, otřít ručníkem či vlhčenými ubrousky. Já osobně, nohy venku oklepu, vklouznu do sandálů nebo rovnou ponožek, když mám plné boty a doma nohy případně umyji.

Určitě je otázka, co myslíte tím “přeučit se” na bosou chůzi… Jestli to znamená, jen vnímat to komfortně v jakékoliv situaci, kdy si řeknu, chci jít bez bot anebo boty v uvozovkách úplně odhodit.

Přechod na bosou chůzi ať už jen okrajově nebo naplno znamená změnu, a ta nám přináší jisté výhody, ale i překážky. Já bych to označila spíše jako výzvu pro moderního člověka, krůček mimo naši komfortní zónu, který může být chvílemi extrémně příjemný a chvílemi trochu nepohodlný. Každopádně, čím častěji chodíte bez bot, tím to bude jednodušší.

Pro mě je chůze naboso takovou meditací. V poslední době vyhledávám spíše klidná místa v přírodě, kde si můžu plně užívat kontakt nohy se zemí. Někdy se do toho pocitu tak ponořím, že nevnímám skoro nic jiného.

Nečinilo by mi pak problém jít třeba na fotbal, který hraju dvakrát za týden?

Myslíte, zda by vám byly nepříjemné kopačky? To je otázka. Bohužel byste to musel asi vydržet v běžných kopačkách, protože se barefoot kopačky zatím nevyrábí. Barefoot botyBarefoot boty jsou speciální boty, co maximálně simulují bosou chůzi.

Lidské chodidlo je mistrovským i technickým dílem, jak už říkal v renesanci Leonardo da Vinci. Ostatně tohoto osvíceného muže skloňujete i ve své knize. Jaké jsou podle vás atributy zdravé nohy?

Silná noha, co dokáže ztlumit dopad těla na zem a také se silně odrazit od země při chůzi.

Rovné prsty, které se pohybují nahoru, dolů a do stran.

Klenba, co není extrémně nízká, a ani extrémně vysoká.

BarefootFoto: Depositphotos 

V souvislosti s moderními botami zmiňujete evoluční nesoulad. V čem tkví?

Evoluční nesoulad vzniká ve chvíli, kdy se člověk nedokáže dostatečně dobře přizpůsobit změně. Tuhé úzké boty výrazně pozměňují pohyb člověka, který si na ně nezvykl a v důsledku jejich působení vznikají vbočené palce (hallux valgus), zúžené přednoží, oslabené nohy a špatně pružící klenby nohou.   

Není chůze na boso nebezpečná? Někde to přece vůbec nejde…

Určitě jsou místa více, a místa méně nebezpečná. Extrémní mráz nebo teplo, ostré kameny nebo různé rostliny, kdy je lepší nohy skrýt do bot. Ale běžné překážky noha po nějakém zacvičení zvládne s přehledem, málokdy se zraní.

Tvrdé první botičky deformují dítěti nohu. Souhlasíte?

Určitě. Také je docela důležité, kdy ty první botičky pořídíte. Když dáte batoleti na nohu tvrdé neohebné boty, hodně mu změníte, pohyb a různé pozice těla, které se vlastně učí poprvé. To znamená, že mu výrazně zasáhnete do jeho vývoje, bohužel spíše ve špatném smyslu.

Vybočený palecFoto: Depositphotos 

Jaké boty tedy dětem pořídit?

V nynější době existují tak trochu dva tábory, zastánci klasické obuvi a ti, co upřednostňují barefoot obuv. Já se spíš tíhnu k barefootůmtíhnu k barefootům, ale myslím, že v mnoha případech je dobrá i takzvaná kompromisní obuv, obuv na pomezí mezi těmito dvěma skupinami. Kdybych to měla nějak zobecnit, tak vybírejte lehké boty, co jsou ohebné ve všech směrech, v podrážce i ve svršku boty. Boty, co nemají podpatek, nebo minimální a podrážku, co je spíš tenká než tlustá. Co se týče podpory klenby, tak to je také trochu diskutabilní věc. Na přírodním terénu podpora klenby překáží a v městském prostředí se jí dá někdy výhodně využít. Boty by měli mít také dost místa pro prsty.

Barefoot obuv ve zkratce. Jaké jsou přednosti chůze naboso?

V předešlém odstavci popisuji částečně barefoot obuv. Navíc tyto boty opravdu tenkou podrážku a nenajdete u nich podporu klenby.

Chůze naboso krásně stimuluje svaly nohou a dolních končetin, promasíruje plosky nohou a celého člověka nabudí.

Ve vaší knize Barefoot: žij naboso! Zmiňujete i tejpování chodidla. Pomůže dlouhodoběji?

Ano, tejpování je teď také velmi moderní. Je to taková prodloužená ruka fyzioterapeuta. Něco, co na vás působí pomalu, ale po delší časový úsek než návštěva odborníka. Pomůže dlouhodoběji? Pomůže s různými akutními problémy, menšími bolístkami a nedokonalostmi. Určitě není problém ho nalepit na podobný problém jednou za čas, třeba 1-2x za pár měsíců. Nelepte ho ale mnohokrát za sebou na jedno místo (třeba po celé 2 měsíce), oslabené místo by si na takovou berličku navyklo a mohlo mít bez ní problém

BarefootFoto: Se svolením Lucie Pytlové

Drtivou většinu informací jste pro napsání knihy čerpala z vlastních zkušeností. Máte ještě nějakou radu pro barefoot obouvání?

To vás trochu opravím, většinu informací v knížce mám z odborné literatury.

Jedna speciální rada pro barefoot nadšence:

Při výběru dětské barefoot obuvi zkoušejte ohebnost špičky boty směrem dolů. V místě, kde se prsty ohýbají směrem k zemi, by měla být bota lehce ohebná. Bohužel tomu tak často není.

Děkuji moc za rozhovor

Já také.

Zdroj info: Autentický rozhovor s autorkou, Kniha Barefoot: žij naboso

Náhledové foto: Depositphotos

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.