Lupus: Systémové onemocnění, které se špatně léčí
Systémový lupus, známý i jako SLE, je velmi závažnou nákazou imunitního systému, která ovlivňuje z velké části ženy. Postihuje především kůži, ale v mnoha případech jsou ovlivněny i klouby, srdce, plíce a ledviny. Vedlejší účinky SLE lze snadno zaměnit s jinými nemocemi, což lékařům značně ztěžuje práci při diagnostice!
Kožní lupus je nepříjemné a omezující onemocnění, které si s sebou nakažení jedinci nesou po celý život. Slovo lupus znamená v latině vlk a vzniklo ve středověku, kdy příznaky nemoci připomínaly následky vlčího kousnutí. V rámci České republiky trpí touto infekcí téměř deset tisíc osob.
Co vám lupus provede?
Kožní lupus je známý svým širokým spektrem projevů, které se ovšem od sebe výrazně liší. První příznaky se zpravidla objevují mezi 15. a 44. rokem života. Několik jedinců se setká s mírnými nepříjemnostmi, ale u jiných může vést až ke smrti. Nejběžnějším příznakem je takzvaný motýlí erytém. Jedná se o zarudnutí kůže na obličeji v obvyklém tvaru motýlích křídel. V každém případě se objevuje i na ramenou, hrudníku a horních částech paží. Tyto kožní projevy se často zhoršují díky slunečnímu záření.
- Mohou vám vypadávat vlasy
- V některých případech rapidně zhubnete
- Budou vás bolet klouby a otékat prsty
- Zfialoví vám prsty
- Pocítíte bolest na hrudi a dušnost
- Můžete mít problémy se zrakem a pamětí
- Nejspíše pocítíte změny v chování a snížení inteligence
Mohou přijít komplikace?
Kromě již zmíněných nežádoucích účinků může lupus navíc způsobit zánět ledvin. Schopnost ledvin odvádět z těla metabolické zplodiny je narušena a v moči se objevuje krev a bílkoviny. Kvůli tomu se objeví otoky a později dojde k selhání ledvin. Někdy se však potíže s ledvinami neprojeví, a proto je důležité odebrat vzorek moči a ledvin. Další možné komplikace spojené s lupusem zahrnují onemocnění srdce a cév, plicní onemocnění, chudokrevnost, deprese a neklid.
Jak se dá onemocnění diagnostikovat?
Odhalení lupusu není jednoduché. Lupus postihuje více orgánů a indikace pravidelně ukazují, že se může jednat o zcela odlišné onemocnění. Neexistuje jeden konkrétní test, který by potvrdil podezření na lupus. Lékaři pravidelně využívají kombinace různých testů – imunologické testy, biochemické testy, krevní rozbory, oční a neurologická vyšetření, biopsii kůže nebo ledvin…
Existuje efektivní léčba?
V současné době neexistuje způsob, jak lupus zcela vymýtit z lidského organismu. Ale, existuje řada možností, které nabízejí pomoc při zmírnění průběhu onemocnění. Obecným smyslem léčby je kromě zmírnění příznaků také prevence proti poškození orgánů.
Léčba lupusu se mění v závislosti na stupni onemocnění. Ve většině případů se podávají imunosupresiva, což jsou léky, které potlačují imunitu. Jejich vedlejším účinkem je však vznik nádorů, protože potlačená imunita vás před nimi nedokáže ochránit. Mezi další možnosti léčby patří kortikosteroidy, které působí protizánětlivě, ale navíc mají řadu vedlejších účinků, nesteroidní protizánětlivé léky a antimalarika.
- Chraňte pokožku před sluncem
- Nekuřte
- Často cvičte
- Nestresujte se
- Choďte na lékařské prohlídky
- Řešte svůj zdravotní stav s doktorem zavčas
Zdroje info: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34253649/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8216399/
Náhledové foto: Picryl