Make-up na obličeji: silná vrstva a časté nošení může poškodit vaši pokožku

Make-up

Make-up je běžnou součástí výbavy každé ženy. Svědčí o tom také nabídka kosmetických produktů, na kterou můžeme narazit v drogeriích. Zkrášlit se čas od času není nic špatného. Avšak některé ženy získaly pocit, že bez make-upu nejsou atraktivní a jsou na něm doslova závislé. Bohužel, používání make-upu (a zdaleka nemusí jít jen o silnou vrstvu, ale také o pravidelné nošení) může přispět k předčasnému stárnutí pleti.

Make-up může obsahovat chemikálie

Pokud už sáhnete po make-upu, je dobré používat ten přírodní, který pokožku zatíží nejméně. Klasický make-up je plný chemikálií, díky kterým déle vydrží, lépe se aplikuje a vypadá přirozeně. Avšak tyto chemikálie mohou vést ke zhoršení stavu pokožky – mohou způsobit její šupinatění, alergie nebo suchou pokožku. Některé z nich ale mohou proniknout do hlubších vrstev a dostat se i do krevního oběhu, takže mohou způsobit škody i na jiných místech těla, než je pokožka.

Make-up
Foto: Unsplash

Účinky na pokožku

Nejprve se zaměříme na vedlejší účinky make-upu na pokožku. Řada z nich je způsobena nesprávným použitím make-upu (nebo také tím, že si make-up před spaním nesmyjete z obličeje):

  • Ucpané póry – make-up ucpává póry, a pokud obsahuje toxické složky, může to vést ke vzniku akné a černých teček.
  • Podráždění kůže a alergie – ohroženi jsou zejména lidé s citlivou pokožkou.
  • Suchost a dehydratace – některé produkty jsou navrženy tak, aby po nanesení co nejrychleji uschly. Obvykle se tak děje kvůli obsahu alkoholu, který ale může vysušovat vaši pokožku.
  • Předčasné stárnutí – kosmetika, která obsahuje sušicí látky, jako jsou vůně, konzervační látky, parabeny atd., může působit jako dráždivé látky na kůži a zvýrazňovat jemné linky, vrásky a povadlou pokožku.
  • Nerovnoměrný tón pokožky – pokud make-up ponecháte na pokožce příliš dlouho, dochází k rozpadu kolagenu. Ten může způsobit změnu barvu pokožky v určitých oblastech obličeje.

Make-up ovlivňuje zdraví ledvin

Kadmium je modrobílý kov, který může způsobit selhání ledvin, ale také onemocnění kostí a v extrémních případech i rakovinu. Kadmium bylo nalezeno v kosmetice oblíbených značek, jako jsou L’Oreal, Estee Lauder, Revlon, P&G, Yves Rocher a Mary Kay.

Vedlejší účinky: vyrážky a alergie

Přípravky s obsahem benzofenolu mohou způsobit vyrážky a alergické reakce (anafylaktický šok nevyjímaje). Tato složka je obvyklá v krémech s UV filtrem, ale také v balzámech na rty, lacích na nehty, vůních, šamponech a vlasových kondicionérech.

Make-up může obsahovat parabeny a olovo

Parabeny se do kosmetických přípravků přidávají proto, aby se v nich nemnožili bakterie. Avšak narušují endokrinní systém a v extrémním případě mohou způsobit i rakovinu prsu. Běžně se používají v parfémech, voňavkách, pleťových vodách, šamponech a sprchových gelech. Olovo patří mezi těžké kovy, které zatěžují lidský organismus. Obsaženy jsou zejména v kosmetice, které má za úkol zabarvovat – čili podkladová báze, oční stíny, rtěnky, oční linky apod. příliš mnoho olova může způsobit neurologické poruchy, rakovinu a neplodnost.

Zdroje info:

https://www.megawecare.com/good-health-by-yourself/skincare/makeup-bad-for-your-skin

https://www.news-medical.net/news/20240306/Study-reveals-the-effects-of-wearing-cosmetic-foundation-on-the-skin-during-aerobic-exercise.aspx

Foto: Unsplash