Malý průvodce použitím rýžové vody – proč se ji vyplatí nevylévat
Dnes se podíváme na přírodní substanci, kterou většina z nás neumí správně používat. Ba naopak – obvykle ji jen jednoduše vylijeme do odpadu. Jde o rýžovou vodu, která nám zbude po uvaření rýžových zrnek. A co si s ní tedy počít?
Její použití je velmi pestré. Uplatní se při péči o pleť i o vlasy, dokáže dodat našemu tělu potřebné minerály, působí jako pomoc při některých onemocněních a jako bonus ji využijí i naše pokojové rostliny.
Jak na rýžovou vodu
Nejspíše vám zbude po dovaření rýže. Přeceďte ji a nechte vychladnout – nejlépe v lednici. Jakmile je studená, můžete ji použít. Můžete si ovšem připravit i „uměle“ a to tak, že vezmete suchou rýži a zalijete ji vodou. Počkáte 10-15 minut a přecedíte. Získáte rýžovou vodu obdobné kvality a rýži samotnou pak samozřejmě můžete také uvařit, např. do pokrmů.
Udělejte si masku na pleť i vlasy
Vitamín E, vitamíny skupiny B, 8 esenciálních aminokyselin, vláknina, škroby… To je jen malý výčet užitečných prvků, které může našemu tělu rýžová voda poskytnout. A jak ji využít na maximum?
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Pokud se podíváme do Asie, zjistíme, že jí zdejší ženy používají zejména k oplachu vlasů. Jednoduše vlasy umyjí (popř. nanesou oplachovací kondicionér) a na závěr je přelijí právě rýžovou vodou. Počkají 2-3 minuty a opláchnou. A to je vše. A přesně tak to můžete dělat i vy. Pamatujte si, že Inositol, který také v rýžové vodě najdete, zůstává na vlasech i po jejich opláchnutí. A co umí? Opravuje poškozené části vlasů a dodává jim potřebný lesk a zdravý vzhled. A oplachem můžete vyživit i vlasové kořínky.
Vlasy budou po této kůře poddajné, hebké a především dokonale vyživené. A to za trochu té námahy rozhodně stojí.
Péče o kůži
A jak na pleťovou masku? Tu použijte pokaždé, když chcete pleť rozzářit nebo zklidnit. Do šálku rýžové vody vmíchejte několik kapek esenciálního oleje a citronové šťávy. Dobře promíchejte a omyjte obličej, dekolt apod. Počkejte pět minut a rýžovou vodu s přísadami opláchněte.
Nám tip: Rýžová voda dokáže také zklidnit podráždění pleti a pomáhá s hojením některých drobných ranek. Rovněž ji hydratuje, takže se ji nebojte použít ani na suchou nebo ekzematickou pokožku. Je navíc i velmi šetrná.
To však není všechno, co rýžová voda umí. Podporuje krevní oběh, předchází stařeckým skvrnám a dokonce pokožku lehce chrání i před UV paprsky. I díky těmto vlastnostem se rýžová voda stala například i nedílnou součástí ajurvédské medicíny.
Rýžová voda jako zdravotnický prostředek
Ovšem to stále ještě není z použití této zázračné tekutiny vše. Uplatní se totiž i při celé řadě neduhů. Pokud ji vypijete, zásobíte tak své tělo cennými vitamíny a minerály. Je skvělá hlavně po sportu, během něhož se mnohé minerály odplavily spolu s potem. Ale oceníte ji i při horečnatých onemocněních. Dodá tělu jak tekutiny, tak i minerály.
Pomáhá také proti zácpě. Obsahuje totiž vlákninu i výživu pro prospěšné střevní bakterie. Ale nenechte se mýlit, zastavit dokáže i průjem. Navíc je rýžová voda velmi šetrná k našemu trávicímu traktu a zažívání. Pomáhá tak předcházet některým nepříjemným onemocněním těchto orgánů. Mluví se rovněž o rakovině žaludku nebo tlustého střeva.
Dopřejte ji i svým květinám
A pokud vám i přitom tomto širokém uplatnění nějaká rýžová voda zbude, použijte ji jako hnojivo pro květiny. Uvidíte, jak krásně porostou a pokvetou. Je šetrné, takže ho můžete používat i několikrát do měsíce – a to i v době mimo sezónu. Zvláště pokojovým rostlinám taková péče vysloveně svědčí.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.