Masticha: Přírodní zázrak účinkující proti zánětům

Stromy začínají produkovat pryskyřici, nazývanou Masticha, od pátého nebo šestého roku života, přičemž maximální produkce dosahuje v 15 letech a minimální produkce pryskyřice po 70 letech. Strom produkuje 60 až 250 gramů pryskyřice ročně! Pryskyřice se vylučuje z kmene a hlavních větví stromu. Tato produkce pryskyřice se uměle vyvolává systematickým odřezáváním kůry.

Tmel se pak objevuje ve formě slz, které stékají jako kapky vody. Stává se z ní čirá, měkká a lepkavá tekutina, která tuhne asi po dvou týdnech. Zpočátku mají krystaly hořkou chuť, která brzy odezní. Zralá Masticha má silnou, dřevitou, ovocnou vůni a nezaměnitelnou sladkou chuť. K dostání je také esenciální olej Masticha. Ten se obvykle získává buď přímou destilací pryskyřice stromu Mastichy, nebo destilací listů a větviček stromu Mastichy.

Co je Masticha?

Masticha je pryskyřice, která se tradičně používá v přírodní medicíně. Již v antických dobách ji lidé využívali pro zklidnění žaludku, zlepšení trávení a podporu ústní hygieny. Moderní věda však odhalila, že Masticha obsahuje unikátní bioaktivní sloučeniny s mnoha zdravotními benefity.

Protizánětlivé vlastnosti

Jednou z nejvýznamnějších předností Mastichy je její schopnost bojovat proti zánětům. Díky vysokému obsahu antioxidantů a protizánětlivých látek pomáhá snižovat hladiny zánětlivých markerů těle. Tyto vlastnosti jsou klíčové nejen při prevenci, ale i při léčbě chronických onemocnění, jako jsou revmatoidní artritida, záněty střev nebo autoimunitní organismus.

Účinky Mastichy

Klinické studie naznačují, že mastichová guma má protizánětlivé a hypotenzní účinky, které se přisuzují triterpenům, α-tokoferolům a polyfenolům oreananu, euphanu a lupiny. Sloučeniny jako verbenon, α-terpineol a linalool jsou zodpovědné za antibakteriální účinky mastichové gumy.

Foto: Wikimedia commons, Palden Dorenský, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mastichov%C3%A9_kry%C5%A1t%C3%A1ly.jpg#/media/File:Mastichov%C3%A9_kry%C5%A1t%C3%A1ly.jpg
  • Antimikrobiální látky
  • Brzdí růst rakovinných buněk
  • Esenciální oleje disponují antimikrobiální, antioxidační a hepatoprotektivní vlastnosti
  • Snižuje počet zánětlivých markerů
  • Snižuje hladinu celkového cholesterolu a glukózy v krvi
  • Působí jako prevence proti zubnímu plaku

Masticha je dostupná ve formě prášku, kapslí, oleje nebo gumy. Lze ji užívat jako doplněk stravy, přidávají se do jídel nebo ji můžete využívat při péči o ústní dutinu. Jestliže chcete využít její protizánětlivé účinky, měli byste ji užívat pravidelně.

Zdroje info: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6395994/, https://www.researchgate.net/figure/Human-studies-assessing-mastics-effects_tbl1_358202672

Náhledové foto: Wikimedia commons, Palden Dorenský, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Chioska_masticha.jpg#/media/File:Chioska_masticha.jpg