Mastná pleť? Pomaleji stárne, přesto ji nikdo nechce

Mastná pleť

Kožní maz je přirozeně se vyskytující látka na pokožce. Má důležité funkce. Avšak pokud je jeho tvorba nadměrná, může způsobit více, než jen potíže se vzhledem. Typicky se vyskytuje zejména v T-zóně obličeje (čelo, oblast mezi obočím a nos). Kožní maz produkují mazové žlázy. Pokud patříte k lidem, kteří jsou náchylní k mastné pokožce, znamená to, že mazové žlázy produkuji nadbytečné množství mazu.

Mastná pleť vyžaduje správnou péči

Pokud nebudete o svou pleť správně pečovat, může dojít k ucpání pórů a jejich zvětšení. To se může projevit ve formě černých teček (komedonů) či akné. Základem je mytí obličeje dvakrát denně. Používejte kosmetiku bez olejů. Nesnažte se smývat maz pokaždé, když ho na svém obličeji uvidíte. To totiž jen podpoří jeho další tvorbu.

Mastná pleŤ
Foto: Pixabay

Přirozené metody

Produkci kožního mazu můžete snížit zavedením opatření, ke kterým nepotřebujete nic speciálního. Kupte si jemné mýdlo, kterým si budete mýt obličej – ideálně ráno a večer. Používání toneru na obličej může pomoci, avšak vyhněte se těm, které obsahují alkohol (ten má tendenci vysušovat obličej). Osušte obličej po každém mytí přikládáním ručníku na obličej – nikoli třením ručníku o něj. Můžete použít i pleťové masky. Denně používejte hydratační krémy na obličej.

Mastná pleť není nemoc

Mastná pleť sama o sobě není závažný stav, který by vyžadoval okamžitou léčbu. Může ale způsobit ucpání pórů obličeje a vede ke vzniku akné. Mastná pokožka má i své výhody: pleť je díky mazu hladší a odolnější vůči vráskám. Taktéž je chráněna před vysušováním a šupinatěním. Maz působí jako přirozená bariéra proti znečištění v ovzduší, slunci i větru.

Volte vhodné potraviny

Mastnou pleť mohou způsobovat též některé potraviny. Pokud hádáte, že se jedná o potraviny, které jsou plné tuku a cukru, pak jste na správné stopě. Na vině ale mohou být též mléčné výrobky s vysokým obsahem hormonů. Problémem jsou příliš slaná jídla či alkohol, které mají tendence dehydratovat pokožku, která na to reaguje zvýšenou produkcí kožního mazu. Za mastnou pleť nesou odpovědnost také některé hormony, zejména androgeny. Množství těchto hormonů může v určité fázi života člověka kolísat (během menopauzy, před menstruací, během těhotenství), což způsobuje, proč máte pleť mastnou pouze někdy.

Mastná pleť po ránu

Možná jste si všimli, že se vaše pleť mastí po spánku. Důvod je jednoduchý: když spíme, nepřijímáme tekutiny a navíc je během noci ztrácíme (například pocením). Mazové žlázy pracují společně s těmi potními, takže začnou produkovat více mazu. Tento maz, produkovaný v noci, je obvykle hustší než ten, který žlázy produkují v průběhu dne.

Zdroje info:

https://www.practo.com/healthfeed/top-8-frequently-asked-questions-about-oily-skin-39361/post

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5605215/

Foto: Unsplash