Máte doma nemocné dítě? Tipy, co je třeba udělat, abyste se nenakazili
Když je nemocné dítě, má vás, rodiče, abyste se o něj postarali. To znamená neustálý kontakt nejenom s vaším dítětem, ale také s jeho viry či bakteriemi. Když dítě potřebuje v době nemoci pochovat nebo objímat, je těžké se nenakazit. Obyčejná rýma se tak může šířit z jednoho člena domácnosti na druhého a klidně i kolovat znovu a znovu. Zde je to, co můžete udělat proto, abyste zvýšili svou pravděpodobnost, že se nenakazíte.
Prevence je nejdůležitější
Snažte se posílit imunitní systém nejenom svůj, ale také svých dětí, abyste si nemoc domů vůbec nepřinesli. To je sice ideální situace, ale obzvlášť školy a školky jsou místem, kde se děti mohou stýkat s dětmi, které už onemocnění mají. Můžete je nechat očkovat proti chřipce. Pokud už vaše dítě onemocní nebo vypadá, že se o něj pokouší nemoc, nechte jej raději doma, ať chřipku nešíří mezi spolužáky.
Foto: Pexels
Dítě i vy dodržujte hygienická pravidla
Jako rodič musíte sahat na nemocné dítě. Choroboplodné zárodky se mohou šířit též vzduchem při kýchání, kašlání. Vaše dítě sahá nemocné na hračky a infikuje různé povrchy. Proto je důležité naučit se správné hygieně. Ta v průběhu dne souvisí zejména s pravidelným mytím rukou. Kdykoli po kontakt u s dítětem nebo věcí, na kterou sahalo, si umyjte ruce. Ideálně používejte též desinfekci. Naučte své dítě pravidelně si mýt ruce, a to nejenom před jídlem. Naučte děti kýchat do lokte, nikoli do dlaní.
Dítě se snažte léčit co nejdříve
S léčbou nezačínejte až v okamžiku, kdy se nemoc zcela rozjede. Jakmile se blíží období, kdy má dítě nastoupit do školy nebo školky, nebo se blíží chřipková sezóna, je třeba zavčasu zapracovat na imunitním systému. Hodně ovoce a zeleniny. Můžete též užívat různé přípravky s obsahem vitamínu C či zinku. Pomůže též echinacea nebo třeba rakytník. Pro děti jsou tyto posilovač imunity dostupné ve sladkých sirupech. Stačí si jen vybrat takový, který bude vašemu dítěti chutnat.
Karanténa pro nemocné dítě
Pokud jedno z vašich dětí dostane horečku, je třeba jej izolovat od ostatních dětí. Takže zatímco nemocné dítě bude v dětském pokojíčku, ostatní děti si budou hrát v jiné místnosti. Též je vhodné zařídit zdravým dětem spaní jinde, než spí to nemocné.
Správně čistěte povrchy
Pokud máte doma nemocné dítě, vyplatí se používat k čištění desinfekční přípravky. Uklízejte častěji a nezapomeňte na všechny hračky, kliky a povrchy, kterých se pacient dotýká. Nezapomeňte též na dezinfekci toalety, kterou obvykle používá celá rodina. Nemocné dítě by mělo mít přidělené vlastní nádobí, ze kterého nebude konzumovat nikdo jiný. Zubní kartáček po ukončení nemoci vyměňte za nový.
Zdroje info:
https://www.piedmont.org/living-real-change/parents-6-ways-to-protect-yourself-from-sick-kids
https://www.cdc.gov/flu/prevent/actions-prevent-flu.htm
Foto: Pexels