Máte pocit, že zadržujete vodu? Zkuste pár triků
Cítíte se nafouklí, potíte se víc, než byste měli, trpíte otoky nejen ve vašich končetinách, ale navíc v obličeji? Možná se vám nedaří zhubnout, a to i když se vyhnete různým prohřeškům a začnete alespoň párkrát týdně cvičit. V tu chvíli je čas popovídat si o zavodnění organismu.
Nepochybně tělo potřebuje vodu, ale stejně tak mnoho vody je škodlivé. Zadržování vody tímto způsobem není správné, je to známka toho, že tělo není schopno vodu regulovat. Ke všem zmíněným projevům patří i nevábná celulitida, která nás často donutí zavodnění nějak řešit. Dalším stresorem, který způsobuje zavodnění, je kolísající váha a cítění sami sebe. Tu a tam se budete moci cítit hubeně, jindy tlustě a odporně.
Důvodů je mnoho, vyberte si ten svůj
Zavodnění organismu je často příznakem problémů se zdravím nebo z velké části kvůli jídlu. Může to být vysoký krevní tlak, vysoký příjem cukru a soli, srdeční a plicní problémy, nadváha. Ale i hodně kávy a alkoholu, játra a ledviny nefungují na 100 %, porucha lymfatického systému, překyselení organismu, hormonální antikoncepce. Dokonce i některé léky a v neposlední řadě hormonální vychýlení, zejména vysoká hladina progesteronu, nebo špatná funkce štítné žlázy.
V závěru tu na nás čeká dehydratace, protože právě to je problém zavodnění lidí. V případě, že jste v pořádku a s ničím se neléčíte, nebo se nesetkáte s žádnými projevy svých léků, budete v suchu. Jakmile dostatečně nepijete, tělo zareaguje tím, že se zásobuje vodou. Mimochodem, podobně funguje do jisté míry ukládání tuků. Proto byste měli věnovat pozornost pitnému režimu. Dalším důvodem, proč se tělo zavodňuje, může být potřeba vitamínů a minerálů. Konkrétně vitamín B6 a z minerálů je to hořčík a draslík.
Jak můžete bojovat se zavodněním
Pokud jste mimo jakoukoli pochybnost, že viníkem není riziková nemoc, kterou je třeba léčit, vyzkoušejte několik šikovných rad. Začněte více pít, omezte pití alkoholu a příjem tučných a sladkých potravin, nejezte příliš mnoho soli, zaměřte se na příjem draslíku a hořčíku. Navíc vyzkoušet můžete i lymfodrenáž. Jedná se o masáže, které podpoří lymfatický systém, aby správně fungoval. V každém případě lymfodrenáž jako taková není samospasitelná a bez změny způsobu života to nepůjde.
Co častěji ničemu neuškodí, je pohyb. Mnozí doporučují takový pohyb, který vám umožní zhluboka dýchat – jedním případem za všechny může být jóga, ale i tanec. Pomoci vám mohou i některé bylinky, např. maliník, přeslička, prvosenka, jalovec, řebříček, kopřiva nebo libeček, které mají odvodňovací účinky.
Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8849089/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7902513/
Náhledové foto: Pixabay