Máte poruchy štítné žlázy? Dejte si pozor na strumigeny

Zelí

Strumigeny, známé též jako goitrogeny, jsou látky, které se vyskytují v některých potravinách. Ze zeleniny se nejvíce vyskytují v brokolici, hlávkovém zelí, kapustě, růžičkové kapustě, kapustovém zelí, ale také v květáku, kedlubnách, tuřínu. V malých množstvích je možné najít je též v salátu, špenátu, cibuli, celeru, ředkvičkách a rajčatech. Jsou příčinou, proč zelí a kapusta při vaření nepříjemně zapáchají.

Co jsou strumigeny?

Jedná se o látky, které mohou mít škodlivé účinky na lidský organismus. Zpomalují totiž vstřebávání důležitých látek z potravin. Pokud je konzumujeme ne příliš pravidelně nebo v malém množství, nemusíme zaznamenat zdravotní obtíže. Problém ale mohou mít pacienti, kteří se léčí s poruchou štítné žlázy. Strumigeny totiž ještě více narušují činnost štítné žlázy, což může mít za důsledek její nesprávnou funkci. Také pacienti s nedostatkem jódu by jejich užívání měli omezit (zpomaluje využívání jódu z potravin).

Růžičková kapusta

Foto: Pixabay

Jak snížit obsah strumigenů?

Vzhledem k tomu, že brukvovitá zelenina (které se to nejvíce týká) obsahuje také spoustu prospěšných látek, není dobré se jí vzdát zcela. Obsah strumigenů je totiž možné z této zeleniny určitým procesem snížit. Mezi tyto procesy patří mražení, namáčení, nakládání, vaření (bez pokličky stačí jen 10 minut, abychom snížili obsah strumigenů o 30 %), napařování, důkladné žvýkání před spolknutím. Pokud si chcete ze špenátu či kapusty připravit smoothie, pak tuto zeleninu před zamrazením blanšírujte.

Které potraviny podpoří štítnou žlázu?

Obecně se dá říci, že jsou to potraviny s vysokým obsahem jódu. Do této skupiny patří například mořské ryby či dokonce řasy. Může být obsažen v mléku a vejcích, záleží ale na tom, o jaký chov se jedná a na jeho množství se nedá spoléhat. Kvalitním zdrojem, na který se dá spolehnout, je Vincentka. Ke splnění denní potřebné dávky jódu vám postačí jen asi 30 až 40 ml Vincentky denně. Koupit si můžete též sůl obohacenou o jód. Vhodná je nejenom pro ty, co mají problémy se štítnou žlázou, ale také pro ty, kteří chtějí problémům předejít. Je totiž všeobecně známo, že jódu má nedostatek velké množství lidí.

Zdroje info:

https://dietetycy.org.pl/warzywa-wolotworcze/

https://acta.mendelu.cz/artkey/acu-201305-0016_the-effect-of-iodine-and-strumigens-long-term-foodborne-intake-on-histometrical-parameters-of-thyroid-gland-in.php

Foto: Pixabay