Máte rádi ořechy? Pozor na nebezpečné aflatoxiny
Neustále je zdůrazňována zdravá strava, která sestává z pestrého a vyváženého jídelníčku. Neměly by v něm chybět také ořechy, protože obsahují nenasycené mastné kyseliny. Mohou ale v sobě mít i zárodky aflatoxinů. Proč je to nebezpečné?
Je zdravé stravování opravdu zdravé?
Do popředí stravovacích návyků mnoha lidí přichází záliba ve vegetariánství, veganství, raw stravování. Asi je lepší pohled na talíř se zeleninovou oblohou než pečeným bůčkem. Milovníci rostlinné stravy často ujíždějí na smoothie, které si připravují v mixéru ze rozemletých ořechů s přídavkem ovoce či zeleniny. Na tom není nic špatného, pokud si takové jídlo člověk občas dopřeje. Vláknina ze zeleniny a ovoce je bezesporu zdravá pro střeva. Ale znáte to, jak se říká „všeho s mírou“. A platí to i pro ořechy, které není vhodné konzumovat po kilogramech.
Aflatoxiny jsou pro organismus toxické
Vzhledem ke způsobu, jakým se ořechy zpracovávají, než se dostanou na stůl k zákazníkům, je velmi pravděpodobné, že jsou infikovány aflatoxiny. Jedná se o v přírodě běžnou skupinu mykotoxinů, které produkují plísně z rodu Aspergillus. Aflatoxiny jsou pro lidský i zvířecí organismus toxické a karcinogenní. Napadají zejména:
- obilniny – pšenice, rýže, kukuřice
- olejniny – arašídy, slunečnice, sójové boby
- koření – kurkuma, zázvor, koriandr, černý pepř, chilli papričky
- ořechy – mandle, pistácie, kokos, para, vlašské
Foto: Pixabay
Pochopitelně, že je stanovená hranice, kterou by obsah aflatoxinu v potravinách neměl překročit. A ta je pečlivě kontrolními orgány hlídána i v tuzemsku. Ale i přesto by milovníci ořechů měli být na pozoru a tuto dobrotu si sice dopřát, ale nikoliv se železnou pravidelností a ve velkém množství. Nikdy nevíte, jestli právě ty vaše ořechy neležely někde zbytečně dlouho na trávě ve vlhku, než je domorodí pracovníci přišli zpracovat.
Zdroj info: wikipedie.cz
Náhledové foto: Pixabay
Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.