Med Manuka: podle čeho vybírat

Manuka med

Med Manuka má svůj původ na Novém Zélandu, vzniká sbíráním pylu ze stromu s názvem manuka, nebo také balmín metlatý (Leptospermum scoparium). Jedná se o poměrně populární, i když trochu drahý med. Slibuje ale mnohé zajímavé zdravotní účinky při pravidelné konzumaci. Velmi rozšířený je tento med ještě na jihovýchodě Asie. Účinnou složkou v tomto medu je methylglyoxal, dále pak fenolové kyseliny a flavonoidy.

Zdravotní účinky medu Manuka

Co je na tomto medu tak zajímavého? Vyplatí se zaplatit za něj takovou částku? Mezi zdravotními účinky, které tento med má se uvádí hlavně antibakteriální a protizánětlivé účinky, ale také antioxidační vlastnosti. Při pravidelném užívání se můžete těšit také na lepší stav pokožky a příznivé účinky na trávicí a dýchací systém. Prospěšný je také svými antivirovými a antifungálními vlastnostmi.

Manuka květ

Foto: Pixabay

Použití medu

Med Manuka můžete užívat v podstatě stejným způsobem jako klasický med: tedy externě i interně. Své využití nachází tedy také v kosmetice, zejména v dermatologii. Vnitřní užívání je spojeno se správným fungováním trávicího systému. Používá se například při:

  • léčbě ran,
  • léčbě proleženin a vředů,
  • v případě žaludečních vředů,
  • může zabránit infekcím močových cest.

Jak si vybrat kvalitní med?

Na medu Manuka často najdeme různá označení – MGO 100, MGO 250, MGO 400, MGO 550. Co tato označení znamenají? Jedná se o množství methylglyoxalu, což je hlavní látka, která je zodpovědná za zdravotní účinky medu. Čím vyšší číslo, tím je med zdravější. Minimální doporučené množství je MGO 100, průměrné množství je MGO 250 a vysoké množství je pak MGO 400. Velmi vysoké množství je označováno jako MGO 550.

MGO – hlavní indikátor výběru

Pokud si chcete koupit med Manuka, řiďte se množství MGO v něm obsaženém. Lidé trpící cukrovkou by se vzhledem k vysokému obsahu cukru měli tomuto medu vyhýbat nebo jej užívat jen ve velmi omezeném množství. Také u dětí do jednoho roku je užívání tohoto medu nevhodné.

Zdroj: https://www.aptekagemini.pl/poradnik/artykul/miod-manuka-jaki-wybrac-kryteria-wyboru-i-rodzaje/

Foto: Pixabay