Med na rány: antibakteriální účinky medu mohou pomoci léčit rány
Léto je obdobím, kdy nosíme oblečení s krátkými rukávy a nohavicemi. Proto je mnohem jednodušší zranit se. Ať už se jedná o oděrky nebo řezné rány, med může pomoci v hojení. Obsahuje totiž bioaktivní složky a navíc má antibakteriální účinky. Víte, jakým způsobem med použít? A kdy byste jej naopak používat neměli? Zde je přehled o tom, jak med funguje na rány a různá poranění.
Med podporuje hojení
Med má kyselé pH, které se nachází v hodnotách od 3,2 do 4,5. A to je pro hojení ran velmi prospěšné hned ze dvou způsobů:
- Uvolňování kyslíku – kyselé pH napomáhá uvolňovat kyslík, který je důležitý pro rychlé hojení ran.
- Snižuje proteázy – jedná se o látky, které zpomalují proces hojení. Kyselé pH přirozeně snižuje množství těchto látek.
Cukry a bakteriální účinky
Všichni víme, že cukr je sladký. Jen samotný cukr má také příznivé účinky na hojení ran, protože ránu vysušuje. Tím, že ránu zbavíme vody, zabraňujeme otoku a podporujeme tok lymfy, která je důležitá pro hojení rány. Cukr navíc odvádí vodu též z bakteriálních buněk, takže snižuje jejich množení. Proto je nižší i pravděpodobnost, že rána bude infikována.
Med na rány
Med bychom měli použít pouze na menší rány, ty větší si nechte ošetřit lékařem. V případě nehojících se ran je dobré se nejprve poradit s lékařem. Množství medu a způsob, jak jej nanesete, ovlivňuje účinnost hojení. Před jeho nanešením na rány je třeba mít čisté ruce a aplikátory (například sterilní gáza). Zlatým pravidlem je nanést med nejprve na aplikátor a teprve poté na ránu. Díky tomu se vyhnete zanesení nečistot a bakterií do rány. Na med aplikovaný na ránu položte polštářek z gázy a zajistěte obvazem.
- Obvaz i gázu měňte vždy, když jsou nasyceny tekutinou z rány. Na začátku to můžete vyžadovat několik převazů rychle jdoucích po sobě, ale s postupem času se množství převazů snižuje.
- Vždy před převazem i po něm si omyjte ruce.
Med lékařské kvality
Nejlepší možný med, který můžete použít na své rány, je ten lékařské kvality. Je totiž bezpečnější, protože snižuje nežádoucí reakce imunitního systému.
Možné komplikace
Aplikace medu není bezpečná pro všechny. Tak například včelí pyl obsažený v medu, může způsobit alergické reakce. Nekvalitní druhy medu by mohli způsobit více škody než užitku. Hrozí dokonce riziko zavlečení infekce do rány.
Zdroje info:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8496555/j
https://www.healthline.com/health/honey-on-wounds
Foto: Unsplash