Měkké a voňavé ručníky: stačí, když víte, jak je máte prát
Měkké a voňavé ručníky jsou vždy příjemnější než ty, které jsou drsné na dotek. Bohužel je to někdy způsobeno také materiálem. Zejména u starých ručníku je těžší tohoto efektu docílit. Přesto existuje několik tipů, které můžete použít, abyste jejich kvalitu vylepšili. Naučte se prát ručníky, abyste docílili jejich lepšího stavu, ale také delší životnosti.
Ručníky perte před prvním použitím
Ručník, který si přinesete z obchodu je nadýchaný a měkoučký. Nicméně tento efekt je dosažen silikonem a jinými látkami, které zároveň snižují savost ručníku. Praním tyto povrchové úpravy odstraníte, takže ručník vám může plně posloužit. Protože časté praní může poškodit vlákna ručníků, je dobré pořídit si je v dostatečném množství, aby měla čas si trochu odpočinout.
Ručníky perte zvlášť
Ručníky obvykle snesou vyšší teplotu praní, než jiné kousky oblečení a tkanin. Od nich rády chytají žmolky, ale také bakterie. Navíc byste si měli rozdělit ručníky podle barvy. Například tmavé ručníky perte v jedné barvě, červené odstíny společně, bílé zvlášť apod. Jedním z triků, který pomáhá proti blednutí barev, je přilít při máchání do vody asi 150 ml bílého octa. Ten má ještě jeden skvělý účinek: pomáhá odstranit přebytek pracích prostředků a funguje proti nepříjemným zápachům.
S aviváží nebo bez ní
Aviváž může ručníky změkčit. Pokud je ale chcete sušit v sušičce, je použití aviváže nežádoucí. České domácnosti používají obvykle jeden ručník až sedm dní. To je ale moc. Ručníky bychom měli střídat každé tři až čtyři dny. Aviváž je dobré používat jen jednou za každé tři praní, protože jinak se v ručnících může hromadit vosk ze změkčovadel. Ten snižuje životnost ručníků, ale také jejich savost. Při praní nepřeplňujte buben pračky, protože ručníky pak nemají prostor k tomu, aby byly dostatečně vymáchány a protřepány. A to vede k tuhým a hrubým ručníkům.
Sušení ručníků
Ať už ručníky sušíte na vzduchu nebo v sušičce, vždy je po vyndání z pračky protřepejte. Tím se mohou narovnat jejich vlákna a dochází k rovnoměrnějšímu sušení. To snižuje riziko zatuchlého pachu ručníků. Používáte-li sušičku, měli byste sušit ručníky zvlášť od ostatního oblečení, protože to schne většinou rychleji. Přesušení je nežádoucí, protože snižuje životnost vláken ručníků.
Perte méně než na 60°
Teplota 60° slibuje, že odstraníte všechny nahromaděné bakterie. Avšak tato teplota může rychle narušit strukturu vláken ručníků. Praní na 30 nebo 40° je podle odborníků dostačující, odstraní se při tom většina nepříjemných bakterií. Čas od času můžete ručníky vyprat i na vyšší teplotu, čímž se zbavíte potenciálních bakterií a plísní. Příliš nízké teploty ale mohou způsobit zatuchlý pak ručníků. Ten můžete odstranit vypráním na vyšší teploty (nebo vypraný ručník zavřete do pytle s jedlou sodou – ta pohlcuje pachy).
Zdroje info:
https://www.lenor.co.uk/en-gb/fabric-conditioner-tips/softness-fabric-protection/how-to-keep-towels-soft
https://www.bhg.com/homekeeping/laundry-linens/linens/washing-and-caring-for-towels/
Foto: Unsplash