Meloun: Příliš velká bobule, kterou nesníte na posezení

Letní čas bývá ve znamení sytě červené barvy dužiny melounu. Je to typická pochoutka pro tento čas, která příjemně osvěží. Jaké jsou zdravotní přínosy melounu pro lidský organismus?

Meloun vodní a cukrový

Je to sice zelenina, ale řadíme ho mezi ovoce. Možná proto, že jeho chuť je ovocně sladká. Věděli jste, že je meloun ve skutečnosti bobule? Na výběr máte buď meloun vodní (lubenice obecná), nebo meloun cukrový, přičemž populárnější je ten vodní. Obsahuje až 93 procent vody, takže je zřejmé, odkud pochází jeho druhové jméno. Meloun se díky tomu stává oblíbenou zavodňující potravinou, kterou si může dovolit jíst i ten, který drží redukční dietu.

Foto: Pixabay

Proč je meloun zdravý

Pod zelenou slupkou se skrývá vodnatá dužina, nejčastěji v sytě rudé barvě, pokud se jedná o dobře vyzrálý meloun. Existují ale i varianty ve žluté barvě. Ačkoliv je meloun sladký, přesto je to nízkokalorická potravina. Na 100 gramů obsahuje jen mezi 15 až 30 kcal. Kromě toho je meloun významným zdrojem vitamínu C, kyseliny listové, jablečné a citronové či beta-karotenu. Z minerálních látek v něm najdeme vápník, draslík, hořčík i železo. Je tedy zdravé si meloun dopřát klidně i každý den.

V hlavní roli lykopen

V dužině melounu se nachází také významný antioxidant – tzv. lykopen, jenž má i protizánětlivé účinky a podporuje zároveň činnost srdce. Draslík pomáhá udržovat správnou funkci svalů a nervů. Beta-karoten přispívá k lepší kvalitě pokožky a vlasů. Voda obsažená v melounech dobře zavodňuje,  což má také blahodárný účinek na lidský organismus.

Zdroj info: wikipedie.cz

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.