Meningitida: Probíhá bleskurychle a koluje o ní řada mýtů
Řeč je o meningokokové meningitidě alias nejrychleji probíhajícím onemocnění infekčního původu. I když se tímto onemocnění tak často nesetkáváme, o to je bohužel zákeřnější. Jeho příchod je nečekaný a nenápadný a rozhodně se netýká jen malých dětí.
Invazivní meningokokové infekce mohu napadnout téměř kohokoli. Nejčastěji jde o malé děti do čtyř let, ovšem ohroženou skupinou jsou také dospívající a teenageři a mladí dospělí v rozmezí 14–24 let. A jak se nákaza projevuje? Obvykle zánětem mozkových blan (meningitidou), nebo otravou krve (sepsí).
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Důsledky jsou velmi závažné
Možná tomu nebudete chtít uvěřit, ale přibližně 30 % onemocnění meningokokovou meningitidou končí smrtí nebo velmi závažným poškozením organismu. A přetrvávající postižení?
- ztráta sluchu,
- amputace končetin,
- zjizvení kůže,
- deprese,
- epilepsie.
Také věříte přetrvávajícím mýtům?
Až doposud jsme o meningokokové meningitidě psali víceméně všeobecně známá fakta. Ovšem zapomínat nesmíme ani na zákeřné mýty, které se s ní spojují. A jaké to jsou? Vyzkoušejte si, jak vzdělaní v tomto oboru jste a jak dobře se vyznáte v záležitostech okolo svého zdraví.
Meningokoková meningitida se vždy projevuje skvrnami na kůži
Jde o všeobecně známý, ovšem nikoli univerzálně platný fakt. Petechie alias mnohočetné krvácení do podkoží, uspořádané do pravidelných tečkovitých útvarů, se zdaleka nemusí projevit u všech nemocných. Poznáte je snadno – nezblednou, ani když na ně vyvineme tlak. Ovšem ne vždy se vyskytují, proto je vhodné zamířit k lékaři kdykoli, máte-li na závažně onemocnění meningokokovou meningitidou podezření.
Meningitida se vyskytuje jen vzácně
Je to sice pravda, ale zase tak vzácná, jak si nejspíše myslíte, zase není. Každý rok s ní na světě onemocní okolo půl milionu lidí.
Stačí, když se nebudu přibližovat k nikomu viditelně nemocnému
Ani toto není pravda. Nákaze při meningokokové meningitidě můžete podlehnout i od člověka, který nemá žádné viditelné příznaky. Uvádí se, že až 24% nemocných nikdy nezjistí, že v sobě tento vir mají. Navenek se totiž nijak neprojevuje a oni sami slouží jako bacilonosiči, roznášející vir do další populace.
Jde výhradně o nemoc mladých
Ani to není pravda. I když je tato skupina postižena nejvíce, pravým důvodem není např. snížená imunita, ale rozdílný styl života. Velké skupiny na školních kolejích, nočních klubech či v hostelech představují pro šíření meningokokové meningitidy ideální prostředí. Nezáleží na tom, jak opatrní jste. Leckdy stačí málo. Ovšem nakazit se můžete prakticky kdekoliv a to i v pozdějším věku. 100% jistota zkrátka neexistuje nikdy.
Za očkování je třeba si platit
Ano, tohle byla ještě nedávno pravda. Ovšem dnes jde už naštěstí o minulost. Od 1. května roku 2020 je očkování proti meningokokové meningitidě hrazeno nejmenším dětem a to od šestého měsíce. Musíte ovšem přistoupit ke správnému schématu:
Od 1. 5. 2020 mohou rodiče nechat zdarma očkovat své děti proti meningokoku skupiny B, pokud je očkování zahájeno do dovršení šestého měsíce věku, a proti meningokokům skupiny A, C, W a Y děti ve druhém roce života (1 dávka od 12. do 23. měsíce věku).
A pro větší děti a dospělé na něj zdravotní pojišťovny obvykle přispívají v rámci některého ze svých preventivních programů. Určitě se proto nevyplácí zdravotní riziko této nemoci podceňovat, zvláště když se proti ní můžeme ochránit tak snadno. Neváhejte a vyhledejte si další potřebné informace. Jestliže vás dostatečně neinformuje váš obvodní lékař, vezměte iniciativu do rukou sami. Jde koneckonců o vaše zdraví a život.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.