Měníte svůj respirátor pravidelně? Zde jsou důvody, proč byste měli

Respirátor

Spousta lidí se uchyluje k tomu, že svůj respirátor nosí stále dokola. Někdo zkrátka proto, že si doma zapomene vzít respirátor čistý, někdo to naopak neřeší vůbec, hlavně když bude mít splněnou povinnost. Avšak je zapotřebí myslet také na to, že v našem dechu může být leccos obsaženo, co se v respirátorech zachycuje. A vznikají tak nebezpečné mikroorganismy, které by nám mohly i uškodit!

Nebezpečí skryté v respirátorech

Spolu s výdechem to respirátoru se může uvolňovat řada dalších látek, které zůstanou zachyceny v respirátoru. I taková drobnost, jako je vlhkost v dechu může být pro naše zdraví škodlivá. Když totiž vlhký respirátor po odchodu z obchodu či jiného uzavřeného prostoru uschováte do kabelky, batohu či kapsy, vlhkost v zní zůstává. Teplo přispívá k růstu bakterií či plísních, které si při příštím použití znovu dáme na obličej – a vdechujeme je. Tato nebezpečí nejsou okem viditelná, takže respirátor vypadá, že je čistý.

Respirátor

Foto: Pixabay

Co je skryté v často nošených respirátorech?

Pokud svůj respirátor používáte třeba už několik dnů po sobě, můžete na nich najít nebezpečné kolonie bakterií, kvasinek i plísní. To vyplývá z výzkumu Ústavu biochemie a mikrobiologie Vysoké školy chemicko-technologické. Respirátory, které byly nepoužité, na sobě nenesly žádné známky bakterií, kvasinek ani plísní. Jevili se tedy jako sterilní. Oproti tomu ostatní na sobě obsahovaly různě velké i barevné kolonie. Podle paní profesorky Demnerové byla v minulosti provedena studie, která měla zjistit, který z materiálů se hodí pro výrobu respirátorů – výsledky ale byly nejednoznačné.

Zdravotní potíže způsobené respirátory

Dlouho nošené respirátory mohou způsobit bolesti v krku, nutnost vykašlávání, škrábání v krku, či respirační potíže. Různé mikroorganismy se do respirátoru dostávají už v okamžiku, kdy jej sundáváme nebo oblékáme, také v případě, kdy zcela nepřiléhá na obličej, anebo také tím, že jej skladujeme v prostředí, kde se mikroby nachází.

Zdroj: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/zivot-v-pandemii-mikroskopicka-analyza-dlouho-pouzivanych-re/r~b6e4b5ce4ead11ecb02dac1f6b220ee8/

Foto: Pixabay