Menstruace: Nevěřte zažitým mýtům. Ověřte si pravdivost
Menstruace je běžnou součástí života ženy. I když ji obvykle nemáme příliš v oblibě, má spoustu zajímavých funkcí, díky kterým je nám užitečná. Tak zaprvé z nás dělá ženy. Je způsobena produkcí estrogenu, který je mimo jiné zodpovědný i za sexuální libido a tudíž i za prožitek ze sexuálního styku. Díky menstruaci víme, že nejsme (nebo naopak jsme) těhotné. Jakékoli nepravidelnosti nebo odchylky od běžného průběhu menstruace mohou napovědět, že existuje zdravotní problém, který je třeba řešit. Co si lidé o menstruaci myslí? A je toto tvrzení pravdivé?
Silná menstruace může vést k anémii
Ačkoli při menstruaci ženy nemohou vykrvácet, je pravdou, že příliš silná menstruace může skutečně vést k anémii, čili nedostatku železa. Proto by strava žen měla být zaměřena na zdroje železa. Za silnou menstruaci se považuje více než 10 hygienických vložek za den.
I žena po odstranění dělohy menstruuje
Hysterektomie je zákrok, při kterém je odstraněna děloha ženy. Provádí se z důvodů různých závažných onemocnění. Na menstruaci se podílí ve velké míře samotné vaječníky. To vede k všeobecné víře lidí, že i ženy bez dělohy mohou menstruovat. Není to ale pravda. Menstruace vzniká tím, že neoplodněné vajíčko doputuje do dělohy, kde se zarývá do sliznice. Poté společně s děložní slizní putuje ven ve formě menstruačního krvácení.
Foto: Pixabay
Díky hormonální antikoncepci máte možnost řídit menstruaci
Ano, to je pravda a také důvod, proč spousta žen hormonální antikoncepci používá. Jedete na dovolenou? Pak si můžete menstruaci klidně odsunout až na dobu, kdy se z dovolené vrátíte. Jak dlouho můžete menstruaci odsouvat? Odborníci uvádí, že posunout menstruaci lze maximálně o tři měsíce, a to dvakrát až třikrát ročně, aniž by to mělo negativní dopad. Při takovém dlouhodobém oddalování menstruace je ale nutností poradit se s lékařem.
Chybějící menstruace znamená těhotenství
Toto nemusí být pravda. Některé ženy mohou přestat menstruovat z jiných důvodů, jako je emoční otřes, příliš drastická dieta, hormonální poruchy, vysazení antikoncepčních pilulek nebo dlouhodobé intenzívní cvičení.
Při sexu v období menstruace nemůžete otěhotnět
To je lež, na kterou doplatilo již spoustu páru. Pokud žena menstruuje a chce mít sex, není chráněna před početím! Stává se to ženám, které mají kratší menstruační cyklus (20 až 22 dní). V těchto případech totiž dochází k uvolnění vajíčka již na konci předchozí menstruace. Pokud je pohlavní styk doprovázen silnými emocemi (pozitivními – vysoká úroveň sexuální vzrušení, nebo negativními – například při znásilnění), pak je možné v průběhu menstruace otěhotnět.
Špinění v těhotenství je škodlivé pro plod
Špinění je jedním z velmi častých projevů v prvních dvou až třech měsících těhotenství. Dochází k odstranění zbytků děložní sliznice, které nebyly pokryty placentou. Tyto „menstruace“ nejsou škodlivé ani pro dítě, ani pro matku. V případě jakýchkoli obav je ale dobré, když se žena obrátí na svého lékaře. Pokud je krvácení příliš silné nebo doprovázené bolestmi podbřišku, může jít o samovolný potrat.
Zdroje info:
https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/zapomente-na-plavani-a-sex-aneb-nejvetsi-myty-o-menstruaci.A100624_134318_zdravi_bad
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-kobiece/miesiaczka-prawdy-i-mity-o-menstruacji-aa-XQQa-qYfJ-KHjo.html
Foto: Pixabay