Metabolismus a jeho zrychlení

Snídaně

Každý máme ve svém okolí někoho, kdo toho sní mnohem více než my, ale s nadváhou rozhodně nebojuje. To souvisí s rychlostí metabolismu, která je sice dána převážně geneticky, ale i tak ji můžeme do značné míry ovlivnit. Někdy stačí jen drobné změny a v dnešním článku se dozvíte několik rad, jak tyto změny zařadit vašeho životního stylu a zrychlit tak i metabolismus.

Základem zrychlení metabolismu je snídaně

I když stále existuje několik diet, které doporučují občasné hladovění, jako například přerušovaný půst, většina dnešních studií dokazuje spíše pravý opak. Tedy, že delší doba bez jídla znamená pro organismus přechod do režimu hladovění.  Takže tělo začne každou potravinu zpracovávat na maximum a začne každou kalorii ukládat na horší časy v podobě tukových zásob. To znamená, že pravidelnost v jídle je pro naše tělo daleko přínosnější. Další studie uvádí, že lidé, kteří ráno při snídani snědí 22 až 55 % celkového denního příjmu kilojoulů, přibrali během čtyř let v průměru necelý kilogram. Ti, u který snídaně tvořila jen 11% denního energetického příjmu, přibrali až dvojnásobek. Je jasné, že pokud člověk není zvyklý snídat, tak si nebude hned připravovat velké porce. Začněte proto pomalu,postupně přidávat a porci zvětšovat.

Kvalitní suroviny

Kromě pravidelných porcí je pro rychlejší metabolismus důležitá také kvalita potravin. Když zůstaneme u snídaně, zdravá snídaně se skládá především z kvalitních bílkovin, to znamená nízkotučný jogurt, tvarohová pomazánka nebo vajíčka. Dále z vlákniny tedy zeleniny a ovoce a také z kvalitních sacharidů jako je celozrnné pečivo, nedoslazované müsli atd. Co se týká bílkovin, ty nejen zasytí, ale také pomohou budovat svaly. Vás metabolismu je totiž na objemu vaší svalové hmoty také závislý. Čím více svalů, tím rychlejší spalování i v čase, kdy se zrovna nehýbete.

Metabolismus a pohyb

Ke správné stravě patří také pohyb.  Momentálním trendem je HIIT neboli vysoce intenzivní intervalový trénink. Toto cvičení je postaveno na střídání fáze s maximální tělesnou zátěží a fází odpočinku. Třeba skákání půl minuty přes švihadlo, jízda na trenažeru, intenzivní běh nebo cokoliv co vám vyhovuje a pak 20 vteřinová pauza.  Samozřejmě, že takový trénink je efektivní jen pokud se dělá správně se správným držením těla, což vám nejlépe poradí odborník.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o zdraví, přírodu,cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.