Microgreens jsou nejlepší volbou pro zdravou stravu
V případě, že vás zajímá zdravá výživa alespoň okrajově, určitě byste měli zkusit klíčky. Neboť jde o super zdravá semena rostlin. Zdravím nabité microgreens, o kterých si dnes budeme povídat, jsou takovou vylepšenou verzí zdravé výživy.
Když před časem přišla novinka s klíčky, nemohli jsme se jich nabažit. Dávali jsme si je na chleba s pomazánkami, přidávali je do salátů a zvykli si na ně i jako na samostatnou ozdobu jídel. A v současné době si microgreens může pěstovat každý sám. Jsou v podstatě mladší a výhodnější variantou klíčků. Kromě toho, že jsou malé a plné vitamínů, vás jistě potěší, že se snadno pěstují a budete s nimi moci v kuchyni neustále experimentovat.
Malé a mladé výhonky
Čerstvé, zdravé, mladé a plné živin. To jsou hlavní výhody mikrogreens. Těmto novým výhonkům budeme říkat všelijak, ale stále se jedná o výjimečnou a zdravou stravu. Ať už je tedy znáte jako microgreens nebo mladé výhonky, stále vám nabídnou spoustu výhod. Na rozdíl od klíčků je pěstujeme na světle a jíme je, když mají lahodné lístky. Takové jsou microgreens, jejichž listy jsou jedním ze zdrojů nejrůznějších vitaminů. Navíc mají výjimečnou chuť a pravděpodobně neexistuje jediný pokrm, ke kterému by se tyto výhonky s lístečky nehodily.
Jako microgreens můžete použít téměř cokoli
Domácí microgreens jsou nejpravidelněji spojovány s listovou zeleninou. V každém případě si na okenním parapetu vypěstujete téměř cokoli. Mezi nejznámější patří rukola, koriandr, kedlubny nebo červená řepa. Tím však výčet rozhodně nekončí.
Mikrozelenina mají výraznou chuť a vůni
Mladé rostliny jsou opravdu maličkaté, ale mohou bez problémů nahradit dospělé plody. Totéž samozřejmě platí i pro chuť. Jsou plné, výrazné a intenzivní. Zároveň jsou výjimečně křehké a chutné. Výhonky nemají ostrou nebo příliš hořkou chuť. Totéž samozřejmě platí i pro vůně. Například oříšková chuť a vůně slunečnice okouzlí vaše chuťové i čichové pohárky. Může se jednat o skutečné kulinářské poklady, které navíc celkově posílí vaši imunitu.
Jak pěstovat mikcogreens?
Při pěstování microgreens nemusíte hledat žádné složitosti. V podstatě se vydáte jen do specializovaného obchodu a koupíte si nechemicky ošetřená semena. Vaše políčko mikcogreens založíte snadno tak, že použijete misku s dírkami na spodní straně a zapařenou zeminu, která mezery vyplní. V tu chvíli semínka jen vysejete, přikryjete vrchním poklopem, opatrně zalijete, zajistíte, aby nade vší pochybnost dostávala dostatek světla, a za necelé dva týdny máte k dispozici úrodu.
Zdroje info: farmerfamstein.cz, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9864543/
Náhledové foto: Pixabay