Mílie: bílé a tvrdé hrudky, které se vyskytují na obličeji

Mílie

Mílie jsou malé hrudky, které by na první pohled mohly připomínat akné. Liší se tím, že nejdou vymáčknout a jsou tvrdé. Nejčastěji se vyskytují v oblasti obličeje – oční víčka, nos či tváře. Často se vyskytují ve skupinách a typické jsou zejména pro kojence. Často se vyskytují ale i u dospělých. Mílie neodstraňujeme, když vzniknou, protože bychom museli narušit povrch pokožky. Místo toho se snažíme o prevenci jejich vzniku. Jak tedy na mílie?

Proč vznikají mílie?

Jedná se o stav, kdy dojde k tomu, že části zrohovatělé kůže nahromadí pod kůží. Zde se pak hromadí mazová hmota, což vede ke vzniku tvrdých pupínků bílé nebo nažloutlé barvy. Jejich velikost je do jednoho milimetru. Nejsou nebezpečné, ale mohou ovlivnit vzhled člověka. I když časem samy zmizí, můžete to urychlit použitím určitých prostředků. Zde je několik tipů.

Mílie u dětí
Foto: wikimedia, autor Serephine

Jak použít pískavici řecké seno?

Listy této rostliny jsou známé svými antiseptickými a antioxidačními vlastnostmi. Často je můžete najít v produktech, které jsou určeny na léčbu akné. Velmi dobře si poradí i s míliemi. Stačí vzít hrst čerstvých listů této rostliny a rozdrtit je s trochou vody na kaši (například v hmoždíři). Naneste na postižená místa a nechte 15 minut působit. Poté opláchněte teplou vodou.

Vyzkoušeli jste na mílie med?

Med má ve spíži snad každý. Je nejenom chutný, ale funguje také antisepticky. Použít jej můžete do domácí kosmetiky, ať už se jedná o masky na vlasy či obličej nebo třeba výrobu domácího balzámu na rty. Na mílie stačí nanést med po dobu asi 15 minut a poté opláchnout vodou.

Fungují i ovesné vločky?

Ovesné vločky jsou chutné a v domácí kosmetice slouží zejména jako peeling. Na 3 lžíce ovesných vloček přidejte 1 lžíci krystalového cukru a 1 lžíci medu. Naneste na postižená místa a nechte chvíli působit. Pak vmasírujte krouživými pohyby a opláchněte vlažnou vodu. Používejte na vyčištěnou pleť, dokud problém nezmizí.

Jdou mílie a citronová šťáva dohromady?

Další možností je smíchat 2 lžíce krupicového cukru, 1 lžičku olivového oleje a citronovou šťávu tak, aby vznikla hustá pasta. Tu naneste na postižené místo a nechte 20 minut působit. Poté vmasírujte a opláchněte teplou vodou. Asi hodinu po této masce zůstaňte doma – sluneční paprsky mohou způsobit nežádoucí pigmentaci.

Jaké další metody můžu použít?

Kromě výše zmíněných můžete vyzkoušet i tyto:

  • Kukuřičná mouka a jablečný ocet: smíchejte je na hustou kašičku, kterou po dobu 25 minut necháte působit na postiženém místě.
  • Horký obklad: stačí namočit ručník do teplé vody, vymačkat přebytečnou vodu a přiložit na obličej. Nechte několik minut působit.
  • Rajčata: vezměte plátek rajčete a jemně posypte krystalovým cukrem. Položte na mílie. Nechte chvíli působit. Odstraní přebytečnou epidermis, vyčistí pokožku a vitamín C rozzáří vaši tvář.

Zdroje info:

https://www.kocosbeauty.cz/blog/milie-co-to-je-a-jak-je-odstranit/?srsltid=AfmBOop2YDjsZ4MbLbpNlyGlNLup6-LGvRxtweywHO1sule9EDkp8NXS

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560481/

Foto: wikimedia, autor Silver442n