Miminko se často budí? Na vině může být spánková regrese

Spánková regrese

Dětský spánek je jednou z nejčastějších věcí, kterou řeší novopečení rodiče. Spánková regrese je náročná fáze života, a to jak pro miminka tak také pro rodiče. Je to období, kdy může být spánkový režim vašeho dítěte dočasně narušen, což způsobuje častější noční buzení a neklid. Následkem toho je neklidné dítě, které si nemůže dostatečně odpočinout. A to stejné platí samozřejmě i o rodičích takového miminka.

Co je spánková regrese?

Jedná se o období, při kterém se miminko (které dříve spalo relativně dobře) najednou začíná v noci častěji probouzet a má potíže s usínáním. Na vině může být celá spousta různých faktorů, proto je tak náročné dát věc znovu do pořádku. Důvodem mohou být růstové skoky, prořezávání zoubků nebo také změny ve spánkovém prostředí. Spánková regrese se projevuje u jakkoli starých dětí, nejčastěji ale mezi čtvrtým a osmým měsícem života, nebo poté od dvanáctého do osmnáctého měsíce.

spánek
Foto: Unsplash

Jak může pomoci rutina před spaním?

Nejlepší způsob, jak miminku říct, že je čas spát, je dodržovat přesné postupy předtím, než ho uložíte do postýlky. To může znamenat, že ho vykoupete, oblečete do pyžámka, dáte mu mléko (nakojíte ho), přečtete mu krátkou pohádku, zapnete noční světýlko (či jiné postupy, které vám budou vyhovovat). Důslednost může přinést klid do tohoto náročného období dětského života. A tím pádem i lepší spánek.

Jak je spánková regrese odstraněna vhodným prostředím?

Někdy miminko nespí dobře, protože k tomu nemá vhodné podmínky. Zvolte kvalitní pohodlnou matraci do postýlky. Odstraňte všechny nebezpečné předměty (včetně hraček – nebezpečí mohou znamenat i tvrdé oči plyšových zvířat apod.). Zbavte se těžkých polštářů či přikrývky. Nejmenší miminka se mohou cítit lépe v zavinovačce, to jim totiž připomíná období, kdy bylo ještě u maminky v bříšku. Dejte si pozor na přehřátí.

Pomůže ukládání ve stejnou dobu?

Zatímco v prvních dnech života je dobré uložit miminko kdykoli, jak stárne, je dobře vytvořit si určitý režim. Ten může pomoci regulovat vnitřní hodiny vašeho dítěte. Ukládejte dítě ve stejný čas (a to nejenom před večerním spaním, ale také ke spánku v průběhu dne). Pomoci mohou také uklidňující vůně – nijak to s nimi ale nepřehánějte. Spánek podpoří meduňka, levandule či majoránka.

Spánková regrese není záležitost jednoho člověka!

Pokud můžete, vyhledejte oporu u svého partnera, rodičů, přátel nebo dokonce zdravotníka v případě, že se problém nelepší. Někdy jen to, že máte někoho, s kým si můžete promluvit, může znamenat významný rozdíl ve zvládání regrese spánku. Pamatujte na to, že se jedná o dočasné období, které přejde.

Zdroje info:

https://napiers.net/blogs/news/supporting-your-baby-through-sleep-regression-tips-for-parents

https://www.bbc.com/future/article/20220131-the-science-of-safe-and-healthy-baby-sleep

Foto: Unsplash