Mitochondrie jsou životně důležité a nesou i své DNA

Mitochondrie

Mitochondrie jsou zásobárnou energie pro buňky v lidském těle a jsou tak zodpovědné za širokou škálu klíčových funkcí v těle. Tyto buněčné organely mají vlastní mitochondriální DNA a vlastní genom. Pokud dojde k přeměně této DNA, výsledkem je narušení tvorby buněčné energie a poškození ovlivněné tkáně, což se nazývá mitochondriální nemoc. Chcete se o nich dozvědět více?

Mitochondrie, není to jen cizí slovo

Mitochondrie jsou nezbytné organely, které tvoří součást všech buněk v lidském těle, ale i rudých krevních buněk. Mitochondrie umožňují těmto buňkám provádět systém trávení kyslíku neboli dýchání a dodávat energii. V podstatě fungují jako takové elektrárny buněk, protože slouží k napájení mnoha kapacit v těle.

Mitochondrie mají velmi zvláštní strukturu. Jsou ohraničeny vnější mitochondriální vrstvou, na kterou navazuje vnitřní mitochondriální vrstva. Tyto dvě vrstvy společně charakterizují mezimembránový prostor. Uvnitř se nachází takzvaný mitochondriální matrix, kde se nachází mnoho nezbytných forem a kde je mitochondriální DNA ve formě mitochondriálních nukleoidů.

Nezajišťují jen energii, ale plní i další důležité funkce

Mitochondrie jsou centrem energie téměř každé buňky v těle. Jsou zodpovědné za 90 % buněčné energie a za podporu metabolických funkcí. Mitochondrie slouží k různým účelům v různých částech těla podle toho, v jakých tkáních se nacházejí. Poskytují tedy veškerou energii buňkám, aby se mohly vyvíjet a vykonávat řadu dalších funkcí, počítajíc i tyto:

  •       Produkce tepla
  •       Růst buněk
  •       Homeostáza vápníku
  •       Metabolismus tuků a látek steroidní povahy
  •       Podpora funkce nervového systému
  •       Syntéze biomolekul
  •       Dýchací cykly
  •       Syntéza biomolekul
Mitochondrie 2
Foto: Pixabay

Mitochondriální nemoc

U většiny jedinců je příčinou mitochondriální nemoci dědičnost. To znamená, že dítě nedostane typickou shodu vlastností od opatrovníků, protože gen zdegeneroval a stal se vadným. Mitochondriální změny se mohou objevit náhle. Takový problém se může projevit kdykoli během života, aktivován různými vnějšími vlivy, ale v některých případech vůbec. V každém případě je mitochondriální porucha způsobena také nedostatečným počtem nebo nefunkčností mitochondrií.

Zejména v energeticky náročných orgánech, jako jsou srdce, svaly a mozek, je k vytvoření větší energie zapotřebí více mitochondrií. Když se vytváří méně energie, dochází k poškození orgánů. V závislosti na tom, kde byly mitochondrie narušeny, může dojít k výrazným projevům. K poruše mitochondrií mohou přispívat i jiné složky, které obvykle vedou k zvýšenému oxidačnímu stresu a snížené tvorbě energie.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2018813/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36004457/

Náhledové foto: Pixabay