Mladých lidí s rakovinou stále přibývá, prevence se podceňuje
Podle statistik onemocní rakovinou v průběhu svého života každý třetí obyvatel České republiky, přičemž je stále více třicátníků, kteří se setkají s agresivní formou. Nádory bývají v tomto věku často odolnější, což má za následek nemalé komplikace s léčbou. Kdyby se přitom lidé soustředili na pravidelnou prevenci, čísla by mohla vypadat jinak.
Nejčastěji jsou postižena prsa, prostata a střeva
Nejčastějšími typy nádorového onemocnění zůstávají konstantně rakovina prsu u žen a rakovina prostaty u mužů. Dále se na předních příčkách umísťují nádory tlustého střeva, slinivky břišní, plic a varlat, a to zejména u mladších ročníků. U dětí zůstává nejrozšířenějším typem diagnózy leukémie. Výsledky nedávné britské studie zveřejněné v British Medical Journal potvrdily vzrůstající trend výskytu rakoviny u lidí mezi 20 až 50 lety. Ze studie také vyplývá to, že během posledních třiceti let se počet případů rakoviny v této věkové skupině zvýšil o téměř 80 procent. Prognózy rovněž naznačují, že tento trend bude pokračovat a do roku 2030 je očekáván stále větší nárůst případů.
Prevence je zcela klíčová
Ačkoliv hraje prevence a včasný záchyt klíčovou roli v úspěšnosti léčby, zanedbává onkologickou prevenci až třetina Čechů, což je vzhledem k dobré dostupnosti znepokojivé číslo. Dle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka má Česká republika jednu z nejbohatších nabídek screeningů. Existují dlouhodobě osvědčené programy financované z veřejného zdravotního pojištění, které pokrývají náklady na prevenci nádorových onemocnění, jako je screening rakoviny prsu, děložního čípku, tlustého střeva či konečníku. A pokročila i úroveň léčby, která je u řady diagnóz cílenější a šetrnější. „Diagnóza nádorů se díky prevenci častěji stanovuje v ranějších stádiích, což umožňuje včasnou léčbu a zvyšuje šance na úplné uzdravení. Zvláště u rakoviny štítné žlázy, prostaty, prsu a varlat jsou výsledky léčby výrazně lepší. Během posledních 10 let se rozšířilo spektrum diagnóz nádorového charakteru, které naše pojištění velmi vážných onemocnění kryje, a to jak u dospělých, tak i u dětí.“ uvádí Eva Svobodová z pojišťovny UNIQA. Je tedy důležité před prevencí nezavírat oči, protože právě včasné odhalení rakoviny může zachránit život.
Co můžete v rámci prevence udělat?
V první řadě znát rodinou zdravotní historii a s ohledem na ni chodit na pravidelné lékařské prohlídky. Kromě toho nepodceňujme ani sledování vlastního těla. Například domácí samovyšetření prsu u žen a pravidelná samokontrola varlat u mužů mohou hrát zásadní roli v prvotní detekci změn, které by mohly naznačovat přítomnost rakoviny. I na to upozorňuje nezisková organizace Loono v rámci své kampaně „Sahám si na ně každý měsíc“ (#prsakoule), která šíří osvětu o důležitosti samovyšetření a zároveň edukuje veřejnost o tom, jak toto vyšetření provádět.
V neposlední řadě je třeba zmínit v rámci prevence i snahu o zdravý životní styl, který zahrnuje vyváženou stravu bohatou na ovoce, zeleninu a vlákninu, pravidelnou fyzickou aktivitu a omezování konzumace alkoholu a kouření. Prevence rakoviny totiž není pouze o diagnostice a léčbě, ale také o vytváření zdravých životních návyků a osvětě – faktorech, které mohou do budoucna snížit riziko vzniku tohoto zákeřného onemocnění.
Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4402978/, https://www.bmj.com/company/newsroom/global-surge-in-cancers-among-the-under-50s-over-past-three-decades/
Náhledové foto: Pixabay
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.