Mléčné zuby po vypadnutí nevyhazujte, obsahují totiž kmenové buňky

Mléčné zuby

Když začnou dítěti vypadávat zuby, může to pro něj být nepříjemný proces. Na všem zlém je něco dobrého. Vědci zjistili, že i v zubech je obsažen důležitý materiál, který může pomoci s léčbou nejrůznějších chorob. Dokonce může i zahraňovat životy! To je důvod, proč bychom si vypadané zuby měli schovávat. V budoucnu se totiž mohou hodit.

Mléčné zuby obsahují kmenové buňky

Čím jsou mléčné zuby tak důležité? Důvodem jsou kmenové buňky, které mohou obsahovat. Ponechání mléčných zubů v ozdobných krabičkách může být způsobem, jak si zachovat památku na své děti. Avšak pro účely zachování kmenových buněk je důležité skladovat zuby jiným způsobem. Jedině tak by z nich mohly být v budoucnu extrahování kmenové buňky, které mohou vašemu dítěti dokonce zachránit život.

Dítě
Foto: Unsplash

Funkce kmenových buněk

Proč jsou kmenové buňky tak důležité? Jejich hlavní funkcí je to, že se z nich budují tkáně. Jedná se základní a primární typ buněk. Mezi jejich významné vlastnosti patří rychlá sebeobnova a schopnost měnit se v jiné typy buněk. Kmenové buňky lze odebrat už z pupečníkové krve během porodu nebo z kostní dřeně. Kromě toho je možné je získat též ze zubů. Kmenové buňky z mléčných zubů jsou lepší než buňky, které bychom získali z dospělého chrupu. Důvodem je to, že počet kmenových buněk s věkem klesá.

Mléčné zuby musí být správně uloženy

Aby mohly být ze zubů vybrány kmenové buňky, musí dojít ke správnému uložení mléčných zubů. A to co nejdříve po jejich vypadnutí. Musí být skladovány ve speciální nádobce a zmrazeny na teplotu přibližně – 190 stupňů Celsia. K tomuto účelu je možné využít služeb laboratoří. Zmrazené zuby takto vydrží až 25 let, což je v současné době maximum. Je ale možné, že v budoucnu bude tato doba prodloužená. V případě potřeby se buňky rozmrazí a použijí vhodným způsobem.

Zdroje info:

https://www.dailymail.co.uk/news/article-6868235/Dentists-urge-parents-childrens-baby-teeth-new-research-shows-treat-cancer.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4606625/

Foto: Unsplash