Mnohočetný myelom: Jeden z nejobávanějších druhů rakoviny má skoro nepatrné příznaky
Mnohočetný myelom: Jeden z nejobávanějších druhů rakoviny má skoro nepatrné příznaky. Rakovina začíná, když některé buňky v našem těle začnou nekontrolovaně růst. Buňky se mohou stát rakovinnými a rozšířit se dál do těla.
Rakovina je zákeřná nemoc, která si nevybírá. Napadnout může úplně všechny. Mnohačetný myelom je opravdu nevypočitatelný. Normální plazmatické buňky se nacházejí v kostní dřeni. Jsou důležitou součástí imunitního systému. Lymfocyty jsou jedním z hlavních typů bílých krvinek a nacházejí se v mnoha částech těla jako jsou lymfatické uzliny, kostní dřeň, střeva a krevní oběh. Když reagují na infekci, dozrávají a mění se v plazmatické buňky. Ty produkují protilátky a pomáhají tělu v boji proti choroboplodným zárodkům.
Foto: Pixabay
Příznaky mnohočetného myelomu
Někteří pacienti nemají bohužel vůbec žádné příznaky. Jiní mohou mít příznaky běžné pro toto onemocnění. Jde například o bolesti kostí. Nejčastěji jsou to bolesti v zádech, kyčlích nebo lebce. Může jít také o slabost kostí a zlomeniny. Kromě problémů s kostmi si můžete všimnout také nízkého počtu krvinek. U mnohočetného myelomu je běžný nedostatek všech krvinek a krevních destiček.
S mnohačetným myelomem souvisí také vysoká hladina vápníku v krvi. Ta může způsobit extrémní žízeň, časté močení, dehydrataci, potíže s ledvinami, těžkou zácpu, bolesti břicha, ztrátu chuti k jídlu, slabost, ospalost nebo zmatek. Příznaky můžete pocítit také v nervovém systému. Dojít může k náhlé silné bolesti zad, necitlivosti v nohou nebo svalové slabosti. Dojít může i k poškození nervů.
Jaká je míra přežití
Míra přežití není ukazatelem toho, jak dlouho bude pacient s touto diagnózou žít, ale pomáhá lépe pochopit, jak je pravděpodobné, že bude léčba úspěšná. Statistiky pochopitelně mohou být matoucí a vést k dalším otázkám. Relativní míra přežití porovnává jedince se stejným typem a stádiem rakoviny. Relativní míra přežití pěti let pro mnohačetný myelom je při lokalizované buňce 75 %.
Zdroj: https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/onkologicke-diagnozy/myelom-c90/o-mnohocetne-myelomu/, https://www.myeloma.cz/index.php?pg=mnohocetny-myelom–zakladni-udaje–priznaky, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8496401/
Náhledové foto: Pexels
Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.