Moč jako ukazatel zdraví: druhy testů, které s nimi zdravotníci provádí
Každý z nás se již určitě setkal s tím, že ke svému lékaři musel přinést svou moč. Jedná se totiž o jeden z nejčastějších způsobů, jak se dá ověřit zdraví člověka. Rozbor moči se provádí v laboratořích a může pomoci odhalit nejrůznější onemocnění. Vzorek moči se posuzuje z hlediska fyzikálního a biochemického. Tyto testy zahrnují také zkoumání přítomnosti specifických druhů buněk. Vzorek moči po vás lékař může chtít v rámci preventivní prohlídky, častěji ale, pokud projevujete příznaky určitého onemocnění.
Druhy vyšetření moči
V závislosti na tom, jaký je účel vyšetření vzorku, se mohou vyšetření moči lišit. Patří mezi ně:
- Obecný rozbor moči: tento diagnostický test hodnotí zabarvení moči, jak je průhledná, jaký má zápach a specifickou hmotnost.
- Chemický rozbor moči: pomocí tohoto vyšetření lze zjistit, kolik bílkovin, ketolátek, glukózy, bilirubinu nebo dusičnanů se nachází v moči. Všechny mohou být ukazatelem toho, že se u pacienta rozvíjí určitá nemoc.
- Test močového sedimentu: pomocí odstředěného a speciálně upraveného vzorku moči je možné získat další informace, například množství leukocytů, erytrocytů, minerálů, ale také bakterií, parazitů a dalších.
- Kultivace moči: pokud z některého předchozího vyšetření moči vzniknul abnormální výsledek, provádí se kultivace moči. Vzorek moči se umístí na speciální destičku, která poskytuje vhodné prostředí pro bakterie. Po několika dnech je možné zjistit, jaké bakterie se v moči nachází.
Foto: Pixabay
Odběr vzorku moči
Pro co největší spolehlivost je zapotřebí zaměřit se také na správný způsob odběru vzorku. V první řadě je třeba uvést, že vzorek moči odebíráme hned ráno, po probuzení. Oblast močové trubice je vhodné před odběrem omýt vlažnou vodou. Nádobu, do které budeme moč odebírat, pečlivě omyjte – můžete dokonce desinfikovat. Ideální je koupit si speciální nádobu v lékárně. Nejprve je třeba začít močit do záchodové mísy a teprve po chvíli odebírat vzorek. Pro správné vyhodnocení je potřeba moč o objemu asi 50 ml. Po odběru je dobré co nejdříve odnést vzorek do laboratoře. Pokud to z nějakého důvodu není možné, dejte nádobu s močí do lednice.
Testování moči v těhotenství
Těhotné ženy jsou v tomto ohledu kontrolovány mnohem podrobněji, než ostatní část populace. Důvodem je to, že těhotenské hormony uvolňují hladké svalstvo v močových cestách, díky čemuž se případní mikrobi mohou snáze dostat do vnitřní části těla. Ženy jsou obecně náchylnější k infekcím močových cest (vhledem k blízkosti močové trubice a řitního otvoru). Právě díky tomu, že těhotné ženy jsou ohroženější na vznik infekcí močových cest, musí každý měsíc přinést svému lékaři ke kontrole vzorek moči.
Zdroj: https://www.cefarm24.pl/czytelnia/zdrowie/choroby-i-terapie/badania-moczu-charakterystyka-rodzaje-i-przygotowania-do-badan/
Foto: Pixabay