Moderní digitální detox. Naučte se využívat moderní technologie
Nemusíte se vzdát všech aplikací a přestat používat chytré mobilní telefony. Důležité je ale najít optimální balanc a rovnováhu, jak to udělat, aby byly sociální sítě a chytré technologie obecně hlavně dobrým sluhou a ne špatným pánem. Aby to totiž mohlo dobře fungovat, může se hodit několik praktických omezení, která si nastavíte.
Zjistěte, kolik času strávíte přilepení u displeje
Zkuste si jednou za čas prohlédnout, kolik času strávíte u jaké aplikace. Možná budete zděšení, když zjistíte, že se jedná o pět hodin za týden na Facebooku, dalších pět na Instagramu a něco málo na internetu či na jiných aplikacích. Většinou jde o ztrátu času, který jste mohli věnovat smysluplnějším činnostem, jako je například cvičení.
Nastavte si limity pro používání moderních technologií
Jakmile zjistíte, kolik času strávíte na jednotlivých sociálních sítích, můžete si snadno nastavit vlastní omezení. Jde o aplikace, kam si zadáte, kolik času chcete maximálně za den strávit v dané aplikaci. Jakmile tento čas překročíte, aplikaci už nebudete moci zapnout. Stejně tak je dobré nastavit omezení pro používání během večerních hodin.
Ranní a večerní rituály provádějte bez telefonu
Právě večerní nebo ranní používání mobilního telefonu může nadělat velkou paseku v celé denní rutině a v tom, jak se budete přes den cítit. Zkuste si dopřát klidné ráno, kdy se budete věnovat zdravé snídani a protažení a ne trávením času na sociálních sítích nebo projížděním jiných aplikací. Uvidíte, že se budete cítit hned o poznání lépe.
Foto: Pixabay
Omezte nebo vypněte notifikace
Potřebujete se během dne soustředit, ale věčně vás vyrušují nejrůznější notifikace? Pokud nejde o něco důležitého, zkuste je vypnout. Týká se to většiny aplikací, které nutně nepotřebujete pro svou práci. Notifikace zkrátka bývají mnohdy spíše ke zlosti než k užitku. Zároveň se vyplatí dát si mobil mimo dosah. To oceníte například na home office, kde můžete velmi snadno vyměnit některý z méně příjemných či více náročných úkolů za prohlížení novinek na Instagramu.
Zdroj: https://www.apa.org/topics/social-media-internet/healthy-technology-use
Náhledové foto: Pixabay