Modrá je dobrá, ale ne před spaním: Pozor na záření z mobilů, tabletů a televize
Moderní technologie si nás dokonale podmanily. A to už od útlého věku. Tablety sice do rukou předškolních dětí nepatří, ale stejně je v nich často najdeme. S mobilem v ruce trávíme také hromady času, často i před ulehnutím. Případně večer sledujeme televizi. Víte, že modré světlo, které tyto přístroje vyzařují, může za to, že se nám špatně usíná?
Sluneční paprsky a modrá obloha
A opět tu máme vliv koronavirové pandemie na život člověka. Děti na distanční výuce byly nucené dlouhé hodiny vysedávat u počítače na on-line vyučování. Totéž zažívali jejich rodiče na home office. Když k tomu připočítáme ještě volný čas strávený brouzdáním na internetu nebo sledováním oblíbeného seriálu na Netflixu, pak nám z toho vyjde, že vlivům modrého světla jsme vystaveni více než dost. Ono je sice všude okolo nás, protože ho obsahují i sluneční paprsky. Jen díky němu je modrá obloha a v přirozené formě napomáhá udržovat režim bdění a spánku.
Umělé modré světlo není vůbec zdravé
Jenže u jeho umělé podoby, kterou vyzařují mobily, tablety, počítače nebo televize, tomu tak není. Toto modré světlo potlačuje tvorbu melatoninu, což je hormon, jenž způsobuje po setmění ospalost. To má sice výhodu přes den, kdy nejsme tolik unaveni. Jenže modré světlo působí i v noci, když hledíte do monitoru. Pak se ovšem nemůžete divit, že se vám těžko usíná. Platí, že minimálně dvě hodiny před spaním už by člověk na mobilu, tabletu či počítači neměl pracovat. Modré světlo tedy ovlivňuje nejen biorytmus, ale může mít i negativní vliv na oči, způsobuje zhoršení zraku, rozmazané vidění i bolest hlavy.U očního lékaře. Foto: Pixabay
Jak se působení umělého modrého světla bránit
Samozřejmostí je pravidelná kontrola u očního lékaře. Při práci s elektronikou je třeba dbát na dodržování přestávek. Ideální je po 20 minutách práce na mobilu, tabletu či počítači si udělat 20sekundovou přestávku a podívat se na předmět vzdálený asi 6 metrů. Toto očím uleví a ony si odpočinou.
Lze však také využívat tzv. bluefiltry, které se aplikují na brýlové čočky. Jejich úkolem je modré světlo odrážet. Dále existují úlevové čočky. Ty prodlužují zrakovou ostrost při střídání pohledu na střední vzdálenost a na blízko a ulevují přeostřování mezi těmito vzdálenostmi. Práce na počítači je díky nim méně namáhavá, i když na něm pracujete dlouhou dobu.
Zdroj info: andeloptik.cz, wikipedie.cz
S mobilem. Náhledové foto: Pixabay
Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.